О.О. Люлько, О.О. Бурназ, І.М. Нікітюк, О.С. Сагань, М.В. Варвашеня
Стаття присвячена питанням покращення результатів оперативного лікування хворих з ускладненим уролітіазом, шляхом виконання симультанних лапароскопічних операцій, спрямованих на усунення причини порушення пасажу сечі з одночасним видаленням конкрементів.
Оцінено можливості та ефективність лапароскопічних операцій при різних аномаліях сечовидільної системи, поєднаних з уролітіазом. Визначено переваги та недоліки даного методу, які засновані на аналізі пролікованих 75 пацієнтів з аномаліями розвитку сечовидільної системи, що є причиною каменеутворення, яка вимагала виконання симультанних операцій верхніх сечових шляхів. У результаті проведеного дослідження доведено, що лапароскопічна ендовідеохірургія може активно застосовуватися в лікуванні пацієнтів з різними аномаліями сечовидільної системи, ускладненими уролітіазом, як альтернатива відкритим оперативним втручанням.
Лапароскопічна пієлолітотомія показана при неефективності дистанційної літотрипсії при каменях нирок, сечоводів при неефективності дистанційної або контактної літотрипсії, а також при наявності протипоказань до контактної уретеролітотрипсії, або свідченнях, які обмежують її застосування, сполучених з високим ризиком ускладнень. Абсолютним показанням до лапароскопічної пієлолітотомії є необхідність виконання симультанних операцій на даній нирці, що сприяють відновленню адекватного пасажу сечі шляхом усунення анатомічних перешкод.