А.І. Сагалевич, В.В. Ожогін, О.С. Возіанов, Р.В. Сергійчук, А.С. Фролов
Мета дослідження: оптимізувати підходи до ендоскопічних методів лікування конкрементів проксимальних відділів сечоводу.
Матеріали та методи дослідження. Вивчено результати 75 міні перкутанних антеградниx уретеролітотрипсії з контактною літотрипсією. При цьому, у 4 (5,3%) випадках мали місце конкременти проксимального відділу сечоводу єдиної або єдино функціонуючої нирки. Середній розмір каменя сечоводу склав 1,8±0,7 см. Операції проводилися під епідуральною анестезією з внутрішньовенною седацією, у положенні хворого «на животі» в 62 (82,7%) випадках і в 13 (17,3%) випадках в положенні хворого «на спині». Пункція порожнинної системи нирки проводилася під комбінованим ультразвуковим і флюороскопічним контролем. Через нижню групу чашечок доступи виконані в 24 (32,0%) випадках, через середню групу чашечок - ву 39 (52,0%), через верхню групу чашечок - у 12 (16,0%) випадках.
Результати. Середній час проведення антеградної міні перкутанної уретеролітотрипсії склав 58,5±15,4 хв., при цьому, стан «stone free rate» було досягнуто у всіх 75 (100%) хворих. Середній рівень падіння гемоглобіну склав не більше 15,5 ± 5,4 Г/л. У післяопераційному періоді загострення пієлонефриту відзначено у 6 (8,0%) хворих. Операції завершувалися установкою нефростомічного дренажу в 29 (38,7%) випадках, нефростомічного дренажу і внутрішнього сечовідного JJ стента в 35 (46,7%), в 11 (14,6%) випадках операція закінчувалася бездренажним методом (tubeless) з установкою сечовідного JJ стента. Нефростомічний дренаж видаляли на 1-шу-3-тю добу. Середній термін післяопера-ційного перебування хворих у стаціонарі склав 2,3±0,8 доби. Середній термін післяопераційного перебування сечовідного стента (амбу- латорно) склав 14,0±7,0 діб. Зазначимо, що антеградна фіброуретеропіелоскопія є вкрай трудомістким і економічно високозатратним методом, альтернативою якого може стати перкутанна антеградна уретеролітотрипсія з використанням тубусів міні-нефроскопа.
Висновки. Аналіз лікування проксимального уретеролітіазу методом антеградної міні перкутанної уретеролітотрипсії свідчить, що дана методика є привабливим напрямком у лікуванні хворих з великими конкрементами проксимальних відділів сечоводів, що дозволяє досягти пов-ного стану «stone free rate», скоротити час оперативного лікування і терміни перебування в стаціонарі хворих з даною патологією.