В.І. Горовий
Сучасні підходи до діагностики та лікування нетримання сечі у жінок. Деякі аспекти класифікації та лікування стресового нетримання сечі у жінок
Згідно з рекомендаціями комітету по стандартизації термінології Міжнародного товариства з вивчення утримання сечі (International Continence Society - ICS), під нетриманням сечі (НС) розуміють будь-яке мимовільне (неконтрольоване вольовими зусиллями та не зв’язане з бажанням пацієнта) виділення сечі [21]. Кожна четверта жінка після 30 років відмічає симптоми нетриманням сечі [1,2,10,22,30], у тому числі і в Україні [19]. Нетримання сечі є тяжким стражданням для жінки, пригнічує її психіку, знижує працездатність, не дає можливості перебувати в громадських місцях, а також є однією з причин розлучень. Недостатня інформованість населення стосовно нетримання сечі у жінок, а також брак знань урологів, гінекологів та лікарів суміжних спеціальностей про сучасні методи діагностики та лікування призводять до того, що лишеодна із 1025 жінок звертається за допомогою до лікаря і тільки 10-30% отримують кваліфіковану допомогу. Мимовільне виділення сечі через уретру відносять до уретрального НС, якщо ж виділення сечі відбувається не через уретру, тоді говорять про екстрауретральне НС (зустрічається при екстрофії сечового міхура, сечоміхурово-піхвових норицях, ектопії вічка сечоводу подвоєної нирки в присінок піхви та ін.). ICS виділяє наступні види нетримання сечі у жінок: стресове (нетримання сечі при напруженні), імперативне (ургентне), змішане, енурез (нічне нетримання сечі), постійне та інші види нетримання сечі, які можуть бути ситуаційними (під час статевих зносин, сміху) [21]. Blaivas J.G. та співавт. [26] додають до вищевказаних видів НС ще 3 види: несвідоме (рефлекторне), яке зустрічається при нейрогенному сечовому міхурі; нетримання сечі від перенаповнення сечового міхура (парадоксальне НС) та підтікання сечі після закінчення акту сечовипускання (зустрічається при дивертикулі уретри).
Частота основних видів НС за даними літератури (в дужках - відсоток серед усіх жінок із НС) [1,2,10,18,22]:
1. Стресове НС (50-80%).
2. Імперативне (ургентне) НС (10-15%).
3. Змішане НС (15-20%).
4. НС від перенаповнення сечового міхура (парадоксальне НС).
5. Нічне НС (енурез).
6. Постійне НС (постійне виділення сечі із уретри після перенесених операцій на уретрі, передній стінці піхви, променевої терапії та ін.; сечовідно-піхвові, сечоміхурово-піхвові, уретропіхвові нориці, які виникають у хворих після акушерсько-гінекологічних операцій в результаті пошкодження сечоводу, сечового міхура чи уретри).
На останні три види припадає близько 5%.
Необхідно відмітити, що згідно рекомендацій ICS нетримання сечі є симптоматичним діагнозом, враховується скарга хворої. Визначення основних видів НС представлено в таблиці 1.
За кордоном нетриманням сечі у жінок займаються як урологи, так і гінекологи та урогінекологи, в пострадянських країнах - в основному урологи. Останні лікують жінок із НС без пролапсу тазових органів (початкові стадії пролапсу тазових органів не перевищують 1015% у стаціонарних урологічних пацієнток із НС) [11,18]. Гінекологи лікують жінок із НС та пролапсом тазових органів, який вимагає хірургічної корекції.
В своїй роботі ми користуємось діючим протоколом надання допомоги хворим із стресовим нетриманням сечі [13]; рекомендаціями Міжнародної консультації з нетримання сечі (ICI) [23,33], в яких висвітлено останній досвід близько 700 науковців різних спеціальностей по проблемам нетримання сечі, у тому числі і у жінок.
Остання консультація відбулась 5-8 червня 2008р. в Парижі і закінчилась виданням в 2009р. двотомного керівництва «Incontinence». В 2010р. рекомендації ICI щодо діагностики та лікування НС були використані та опубліковані Європейською асоціацією урологів (EUA) [35], а також були видані вРосії [36]. Подібні рекомендації щодо нетримання сечі були опубліковані в Україні ще в 2006р. [16]. ICI та EUA рекомендують наступний алгоритм первинного обстеження та лікування жінок із різними видами нетримання сечі (Рис.1). Згідно рекомендацій, первинне обстеження та лікування жінок із різними видами нетримання сечі може проводити лікар будь-якої спеціальності. Тривалість первинного лікування становить 9-12 тижнів, при безуспішності його проводять спеціалізоване обстеження та лікування за наступною схемою (Рис.2). На нашу думку, нелогічно витрачати 3-4 місяці, а краще одразу направити хвору до спеціаліста з нетримання сечі, що дасть змогу заощадити час хворої та витрати на лікування. ICI виділяє високорекомендовані тести для діагностики різних видів нетримання сечі. В першу чергу до них відносять збір скарг та анамнезу захворювання. Виявляють вид нетримання сечі - стресове, імперативне чи змішане, а також ступінь тяжкості захворювання; його тривалість; вплив на сексуальну функцію у жінок, які ведуть статеве життя; оцінку якості життя та бажання лікуватись; попереднє консервативне чи хірургічне лікування; акушерський та гінекологічний анамнез, патологічні пологи. Доречно використовувати щоденник сечовипускання та опитувальник. ICI рекомендує застосовувати коротку форму опитувальника ICI-SF, який дозволяє встановити вид НС, частоту епізодів НС та кількість втраченої сечі, а також якість життя по 10бальній шкалі [16,35,36]. Лікар збирає інформацію про спосіб життя та харчування хворої, паління, вживання кави, фізичну активність, які можуть впливати на НС та бути провокуючими факторами. До високорекомендованих об’єктивних методів відносять оцінку загального статусу, у тому числі і ментального, наявність ожиріння (індекс маси тіла). При абдомінальному обстеженні виявляють післяопераційні рубці, пухлини, при тазовому - чутливість піхви при вагінальному огляді, пухлини таза, оцінюють функції м’язів тазового дна, пролапс тазових органів, стрес-тест, неврологічний статус. До високорекомендованих методів відносять також лабораторне обстеження, яке включає загальний аналіз та посів сечі для виключення інфекції сечових шляхів.
До рекомендованих методів відносять визначення функціонального стану нирок за біохімічними показниками (сечовина та креатинін крові), урофлоуметрію з визначенням залишкової сечі (для виключення нейрогенного гіпоактивного сечового міхура). При ускладненому нетриманні сечі рекомендовано використати методи візуалізації нижніх сечових шляхів (ультразвукове дослідження, екскреторну урографію, магнітно-резонансну томографію таза), а також ендоскопічні методи (уретроцистоскопію) у разі гематурії, при хронічній інфекції нижніх сечових шляхів, сечоміхуровій нориці. До рекомендованих методів відносять і уродинамічні дослідження, які застосовують при неефективності початкового консервативного лікування, перед хірургічним втручанням для визначення функціонального стану сфінктерного апарату уретри та вибору виду хірургічного втручання, а також при гіперактивному сечовому міхурі (ГАСМ). Мета уродинамічного дослідження - кореляція клінічних симптомів у хворої з уродинамічними даними, виявлення гіперчутливого та ГАСМ, гіпоактивності детрузора, функціонального стану сфінктерного апарату уретри, наявність залишкової сечі. Ми в своїй практиці до 2006р. з метою визначення сфінктерної недостатності уретри застосовували сфінктерометрію за Сакалаускене Л.Ю. (1962) [17], аз 2006р. використовуємо портативну та малоінвазивну уродинамічну систему Gynecare MoniTorr (Johnson & Johnson) з метою визначення гіперчутливого та ГАСМ, а також функціонального стану сфінктерного апарату уретри за тиском зворотного опору уретри (URP) та абдомінального порогового тиску підтікання сечі (ALPP) [5]. До оптимальних методів діагностики НС відносять відеоуродинамічні дослідження, які дають додаткову інформацію про анатомо-функціональний стан нижніх сечових шляхів. Повторні уродинамічні дослідження та амбулаторна уродинаміка, прокладковий тест, оцінка неврологічного статусу є також оптимальними методами дослідження у жінок із НС.
Ультразвукове дослідження, комп’ютерну томографію, магнітно-резонансну томографію тазових органів доцільно використовувати при дисфункції тазового дна, після невдалих слінгових операцій, уретроцистоскопію - при ускладненому НС.
З патофізіологічної точки зору стресове нетримання сечі розділяють на два види: 1) анатомічне - обумовлене опущенням (гіпермобільністю) міхурово-уретрального сегмента і непошкодженого сфінктерного апарату уретри та шийки сечового міхура в результаті послаблення м’язово-фасціальної підтримки цих органів (зустрічається у 90-95% хворих із СНС); 2) недостатність сфінктерного апарату уретри в результаті ендокринної атрофії підслизового шару уретри у жінок в постменопаузі чи пошкодження сфінктерного апарату уретри після хірургічних втручань на органах таза, травми, променевої терапії, нейрогенних захворювань (зустрічається у 5-10% хворих із СНС). Необхідно відмітити, що у хворих із гіпермобільністю уретри може мати місце і недостатність сфінктерного апарату уретри. Саме тому всім хворим перед хірургічним втручанням необхідно провести уродинамічне дослідження для визначення функціонального стану сфінктерного апарату уретри та вибору відповідного хірургічного втручання. При неефективності консервативної терапії та відсутності у хворої сфінктерної недостатності уретри застосовують «підвішуючі» піхву і проксимальний відділ уретри операції (абдомінальні кольпосуспензії та кольпопексії - операції за Burch та за Marchall-Marchetti-Krantz). Утримання сечі при цих операціях досягається шляхом посилення піхвової підтримки уретровезикального сегмента та підняття його у високе залонне положення для корекції дефіциту затульного тиску уретри. При наявності у хворої сфінктерної недостатності уретри - застосовують слінгові операції (субуретральні пластики) для стиснення уретри (в гінекологічній літературі відомі як уретропексії).
Класифікація стресового нетримання сечі. Сучасні класифікації стресового нетримання сечі враховують дані об’єктивного обстеження, уродинамічні та рентгенологічні показники. Популярними були та залишаються 3-х ступеневі класифікації СНС, запропоновані у свій час як урологами, так і гінекологами (Ingelman-Sudberg A., 1952 [31]; Кан Д.В., 1986 [7]; Лернер Г.А., 1990 [8]; Stamey T.A., 1992 [34]). В зв’язку з нечіткістю визначення різниці між I та II ступенями цих класифікацій через суб’єктивне визначення тяжкості фізичного навантаження рекомендуємо користуватись 2-х ступеневою класифікацією СНС Тетрадова А.Н. (1968) [20].
I ступінь. Нетримання сечі виникає лише у вертикальному (стоячи) положенні.
II ступінь. Нетримання сечі виникає як у вертикальному, так і в горизонтальному (лежачи) положеннях.
Міжнародна класифікація стресового нетримання сечі (Blaivas J.G., Olsson C.A., 1988)
[25] побудована лише на рентгенологічних даних та не враховує уродинамічні показники і пролапс тазових органів, який часто супроводжує стресове нетримання сечі. За даними Кана Д.В. (1986) [7], уретроцистографія в діагностиці СНС має другорядне значення, а за даними Stamey
T.A. (1992) [34], Переверзева А.С. (2000) [10], - уретроцистографія в бічних проекціях має невелике значення у виборі показань до того чи іншого виду хірургічного втручання. Класифікація СНС за McGuire та спіавт. (1980) [32] базується на рентгенологічних та уродинамічних даних. Для практичного застосування пропонуємо нашу класифікацію стресового нетримання сечі (Табл.2), яка є модифікованою класифікацією Ganabathi K. та спіавт. (1994) [29] та враховує як клінічні прояви, пролапс тазових органів, так іуродинамічні дані.
Тип 0. Жінки скаржаться на нетримання сечі при напруженні, але при обстеженні на гінекологічному чи урологічному кріслі лікар не виявляє у жінки виділення сечі із зовнішнього отвору уретри в момент натужування чи кашлю (негативний стрес-тест, проба Вальсальви). Рентгенологічно чи за допомогою паличкового (Q-tip) тесту виявляють підвищену рухливість шийки сечового міхура та проксимального відділу уретри (при цьому зовнішній кінчик палички відхиляється вверх більш ніж на 30. за рахунок опущення міхурово-уретрального сегмента, що свідчить про погану м’язово-фасціальну підтримку сечового міхура та уретри). Відсутній пролапс тазових органів.
Тип I. У хворої при обстеженні виявляють виділення сечі із зовнішнього отвору уретри в момент кашлю чи натужування, гіпермобільність уретри, але відсутній пролапс тазових органів.
Тип II. У хворих з візуальним підтвердженням стресового нетримання сечі та гіпермобільностю уретри виявляють також пролапс тазових органів (уретроцеле - опущення передньої стінки піхви із уретрою, цистоцеле - опущення передньої стінки піхви із сечовим міхуром, уретроцистоцеле - опущення передньої стінки піхви із сечовим міхуром та уретрою, метроцеле - опущення матки, ентероцеле - опущення очеревини з її вмістом на рівні склепіння піхви, ректоцеле - опущення задньої стінки піхви), які не виходять за межі вульварного кільця (тип IIA), або ж виходять (тип IIБ) (Рис.3-8).
Тип III. Недостатність сфінктерного апарату уретри, яка пов’язана з пошкодженням сфінктерного апарату уретри під час попередніх хірургічних втручань на піхві (у тому числі антистресових), тазових органах (видалення матки, яєчників), в результаті перенесених травматичних пологів, променевої терапії, нейрогенних уражень, гормональних змін чи вродженою недостатністю сфінктерного апарату уретри. При уродинамічному дослідженні виявляють низькі показники затульного тиску уретри, абдомінального порогового тиску підтікання сечі (АLPP) та зворотного тиску уретри (URP).
Тип IIІА характеризується недостатністю функції сфінктерного апарату уретри без гіпермобільністі уретри та пролапсу тазових органів чи з гіпермобільністю уретри та наявністю пролапсу тазових органів в межах вульварного кільця і не вимагає хірургічної корекції пролапсу, а лише слінгової операції. Тип IIІБ характеризується недостатністю функції сфінктерного апарату уретри з гіпермобільністю уретри та наявністю пролапсу тазових органів за межі вульварного кільця і вимагає хірургічної корекції пролапсу одночасно із слінговою операцією.
Виявлення недостатності сфінктерного апарату уретри важливе для вибору методу хірургічного лікування. Якщо при типах 0, І, ІІА стресового нетримання сечі достатньо відновити розташування шийки сечового міхура та проксимального відділу уретри у високому залобковому положенні, то при недостатності сфінктерного апарату уретри необхідно підвищити внутрішньоуретральний тиск шляхом стиснення уретри за допомогою субуретральних слінгів (Рис.10), ін’єкцій в підслизовий шар уретри блокуючих агентів або ж встановлення штучного сфінктера уретри. Тип ІІБ вимагає хірургічної корекції пролапсу одночасно із антистресовою операцією (застосовують «підвішуючі» піхву та проксимальний відділ уретри операції - абдомінальні кольпосуспензії та кольпопексії чи субуретральні слінги - трансобтураторний або ж пубо-вагінальний). Тип ІІІБ вимагає хірургічної корекції пролапсу одночасно із антистресовою операцією - виконанням субуретрального слінгу. Загальною тенденцією сьогодні є виконання субуретрального слінгу навіть при типах 0, І, ІІА СНС, тому що не завжди за допомогою уродинамічних досліджень вдається достовірно встановити недостатність сфінктерного апарату уретри і немає гарантії, що цей стан не виникне після «підвішуючих» піхву та проксимальний відділ уретри операцій. В Україні гінекологи користуються як Міжнародною 4-х ступеневою класифікацією пролапсу тазових органів [14], так і 3-х ступеневою за Маліновським [9]. У зв’язку зі складністю застосування для урологів Міжнародної класифікації пролапсу тазових органів POP - Q (Bump R.C. та співавт., 1996) [27], пропонуємо використовувати класифікацію за Baden W.F. - Walker T.А. (1972) [24] (Рис.9).
Kласифікація пролапсу тазових органів за Baden-Walker (1972):
Ступінь 0. Нормальне положення тазових органів.
Ступінь 1. Опущення тазових органів на половину відстані до вульварного кільця.
Ступінь 2. Опущення тазових органів до вульварного кільця.
Ступінь 3. Опущення тазових органів на половину відстані нижче вульварного кільця.
Ступінь 4. Повне (максимальне) опущення тазових органів.
Пропонуємо записувати діагноз у хворої зі стресовим нетриманням сечі наступним чином з урахуванням нашої класифікації та за Тетрадовим А.Н. (1968) [20] (в дужках вказується вид пролапсу тазових органів за Baden-Walker [24]). СНС І ст., тип І - хвора втрачає сечу лише у вертикальному положенні, відсутній пролапс тазових органів. СНС І ст., тип ІІА (цистоцеле І ст., ректоцеле І ст.) - хвора втрачає сечу лише у вертикальному положенні та має початкові ступені пролапсу передньої та задньої стінок піхви. СНС ІІ ст., тип ІІІА - хвора втрачає сечу у вертикальному та горизонтальному положеннях, уродинамічні показники сфінктерного апарату уретри нижче норми, відсутній пролапс тазових органів. СНС ІІ ст., тип ІІІА (цистоцеле ІІ ст., ректоцеле ІІ ст., метроцеле ІІ ст.) - хвора втрачає сечу у вертикальному та горизонтальному положеннях, уродинамічні показники сфінктерного апарату уретри нижче норми, відмічено пролапс передньої та задньої стінок піхви, а також матки до вульварного кільця.
Ретроспективний аналіз 265 жінок із СНС, які знаходились на стацлікуванні в урологічному відділенні Вінницької обласної лікарні за останні 30 років, показав, що І ст. СНС за Тетрадовим А.Н. (1968) мала місце у 194 (73,2%) жінок, ІІ ст. - 71 (26,8%); тип 0 зустрічався у 13 (4,9%) пацієнток, тип І - 201 (75,8%), тип ІІА - 32 (12,1%), тип ІІБ - 1 (0,4%), тип ІІІА - 17 (6,4%), тип ІІІБ - у 1 (0,4%). Змішане НС з переважанням стресового компонента відмічено у 36 (13,6%) жінок, пролапс тазових органів мав місце у 38 (14,3%) пацієнток. Стосовно консервативного лікування жінок із СНС без пролапсу тазових органів необхідно відмітити, що, згідно рекомендацій ICI, вони показані всім жінкам, незважаючи на ступінь тяжкості захворювання.
Ми в своїй практиці неодноразово зустрічались із випадками одужання після консервативної терапії жінок із ІІ ст. СНС за Тетрадовим А.Н. (1968), а тому обов’язково проводимо скринінгове консервативне лікування всіх жінок із СНС, яке дозволяє приблизно у 50% досягти одужання, у 25-30% - покращення і вибрати кандидатів для хірургічного втручання [4,18].
При виборі виду хірургічного втручання з приводу СНС враховують наявність пролапсу тазових органів у жінки, функціональний стан сфінктерного апарату та гіпермобільність уретри, патологію та попередні акушерсько-гінекологічні втручання на органах таза (у тому числі і антистресові), вік та конституцію хворої, інформованість хворої про сучасні хірургічні методи лікування СНС та можливі ускладнення, досвід хірурга та його вибір виду хірургічного втручання, вартість сучасних наборів для виконання слінгових операцій. За даними літератури [28,30,33], ефективність слінгових операцій та операцій за Marchall-Marchetti-Krantz (ММК) (залонна кольпопексія) і Burch (залонна кольпосуспензія) однакова. Для покращення результатів хірургічного лікування жінок із СНС ми поєднуємо принципи операцій за ММК та Burch [18]. Особистий досвід та дані літератури дозволяють встановити наступні показання до залонної кольпопексії та кольпосуспензії у жінок із СНС: 1) відсутність пролапсу тазових органів та ураження сфінктерного апарату уретри; 2) як симультанна операція у жінок, яким показана абдомінальна гінекологічна операція; 3) як первинна операція у жінок із СНС при безуспішності консервативного лікування. Протипоказана залонна кольпопексія та кольпосуспензія у наступних випадках: 1) при порушенні функції сфінктерного апарату уретри та відсутності гіпермобільності уретри; 2) як монооперація при значному пролапсі тазових органів (ІІІ та ІV ст. за Baden-Walker); 3) при рецидиві СНС після залонної кольпопексії чи кольпосуспензії. У жінок з підвищеним індексом маси тіла залонне хірургічне втручання провести складніше через глибину рани. Наявність хірургічних втручань на органах таза в анамнезі, у тому числі і антистресових, граничні та низькі показники функціонального стану сфінктерного апарату уретри повинні схилити хірурга до виконання слінгової операції. За даними літератури [3,33,35], ефективність первинно виконаних малоінвазивних операцій TVT (Tension-free Vaginal Tape) та TOT (Transobturator Tape) така ж сама, як і залонної кольпопексії та кольпосуспензії. В останні роки віддають перевагу операції TOT, яка в порівнянні з операцією TVT дає значно менший відсоток інтраопераційних ускладнень (пошкодження сечового міхура, кишечника, судин та нервів, обструкції уретри) [3,12,33]. Для зменшення ускладнень створені міні-інвазивні набори для хірургічного лікування СНС (TVT-Secure, miniArc та ін.). Майже кожна країна має змогу випускати набір для виконання трансобтураторного слінгу. В Росії широке застосування знайшов набір УроСлінг (Линтекс, Санкт-Петербург) [12]. В 2009р. сумісно з ПП «Укртехмед» ми впровадили набір урологічний «Укртехмедслінг» для виконання трансобтураторного слінгу (inside-out техніка) [3,15]. Методика проведення стрічки представлена на рисунках 11-14 (патент України на корисну модель №47332 «Спосіб проведення поліпропіленової стрічки при виконанні трансобтураторного слінгу у жінок із нетриманням сечі». Дата публікації 25.01.2010, бюл. №2). Після проведення гвинтового перфоратора через рану піхви на стегно до дзьоба перфоратора прикріпляють поліхлорвінілову трубку та фіксують її шляхом прошивання атравматичною голкою з лавсановою лігатурою через отвір на дзьобі перфоратора. Зворотнім рухом виводять перфоратор в рану піхви, при цьому поліхлорвінілова трубка проводиться по рановому каналу. Від’єднують перфоратор від трубки шляхом пересічення лавсанової лігатури. Прошивають поліпропіленову стрічку (поліпропіленова сітка «Українська кольчуга» довжиною 45см та шириною 1,2см) одною із подвійних голок, а потім голки проводять через поліхлорвінілову трубку з внутрішнього боку на зовнішню поверхню, зрізують голки з лігатури, підтягуючи за кінці лігатури вводять стрічку в просвіт поліхлорвінілової трубки, зав’язують кінці лігатури ззовні трубки.
Тягнуть стегновий кінець поліхлорвінілової трубки, при цьому стрічка легко проводиться по каналу на стегно, де її від’єднують від трубки (Рис. 13). Повторюють подібну процедуру з лівого боку, при цьому використовують лівий перфоратор та інший кінець поліпропіленової стрічки (Рис.14). Наповнюють сечовий міхур 250-300мл розчину фурациліну, підтягують кінці стрічки до припинення виділення сечі із зовнішнього отвору уретри при поштовхоподібних натисканнях надлобкової ділянки, зрізують кінці стрічки. Перший позитивний досвід, а саме відсутність ерозії піхви, загоєння рани піхви, рецидиву НС після виконання 7 трансобтураторних слінгів набором «Укртехмедслінг» в ранньому та пізньому (до 2 років) післяопераційному періодах дає оптимістичні сподівання на цю операцію з використанням поліпропіленової сітки (стрічки) українського виробника.