К.О. Борисов, Ф.І. Костєв
Порушення уродинаміки нижніх сечових шляхів (НСШ) є широко розповсюдженим патологічним станом, притаманним більш ніж 80% чоловіків старших вікових груп та значному контингенту жінок у постменопаузальному періоді. Тривала парціальна інфравезикальна обструкція (ІО) обумовлює розвиток складного симптомокомплексу нижніх сечових шляхів (СНСШ) та дисфункції сечового міхура, що негативно впливають на перебіг патологічного процесу та ефективність лікувальних заходів [1,2,4].
Прогресування інфравезикальної обструкції, спричиненої доброякісною гіперплазією передміхурової залози (ДГПЗ), стриктурами уретри (СУ), стенозом шийки сечового міхура (СШСМ) та ін. призводять до повної функціональної декомпенсації сечового міхура, що обумовлює суттєве зниження рівня якості життя хворих та їх соціальну дезадаптацію [2,4,5,6].
Клінічні прояви СНСШ у хворих з інфравезикальною обструкцією пов’язані із зниженням еластичних властивостей, ішемією детрузора та ультраструктурними змінами, зокрема, оксидацією протеїнів, пов’язаних із порушеннями енергетичного метаболізму у тканинах сечового міхура та уретри [5,7,8].
Оксидація протеїнів відбувається у структурах клітинного ядра, мітохондрій та мікросом. Проте у субклітинній фракції в найбільшій мірі окисленню піддається мікросомальний компонент. Ішемія детрузора, що має своїм наслідком розвиток хронічної гіпоксії його тканин, обумовлює розвиток стану гіпоксичного стресу, до якого найбільш чутливими виявилися стромальні елементи, на відміну від уротеліальних та м’язових компонентів детрузора сечового міхура [6,7,8].
Метою нашого дослідження стало встановлення вираженості змін стабільності сульфгідрильних груп протеїнів, функціонального стану антиоксидантної системи та активності процесів детоксикації у хворих із інфравезикальною обструкцією.
МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Біохімічні дослідження були проведені із використанням крові 31 хворого на ДГПЗ ІІ ст. та 30 здорових осіб (норма), які попередньо проходили клінічне обстеження. В плазмі крові визначали активність глутатіон-s-трансферази, а в гемолізаті крові - активність глутатіонпероксидази та глутатіонредуктази. В депротеінізованому та нейтралізованому екстракті крові визначали вміст тіолової та дисульфідної форми глутатіону.
Нами спостерігався 31 пацієнт з клінічними проявами інфравезикальної обструкції, обумовленої доброякісною гіперплазією передміхурової залози ІІ ст. (27 хворих) та стенозом шийки сечового міхура (4 хворих). Вік хворих знаходився в межах від 67 до 82 років (в середньому ±75,5 років). Тривалість захворювання менше 5 років встановлено у 12 (38,7%) хворих, більше ніж 5 років мала місце у 19 (61,3%) пацієнтів.
Попередньому консервативному лікуванню піддавалося 22 (70,9%) хворих, хірургічному лікуванню - 1 (3,2%) хворий, не отримували лікування 8 (25,8%) пацієнтів.
При виконанні урофлоуметричних досліджень встановлено, що середня об’ємна швидкість сечовиділення у спостережуваних хворих становила 2,3 ± 0,7мл/с, а максимальна 6,8 ± 1,2мл/с.
Після завершення клінічного обстеження всі хворі підлягали хірургічним методам лікування. Так, у 9 (29,0%) випадках в подальшому виконано ТУР передміхурової залози, у 1 (3,2%) із спостережуваних - трансуретральна інцизія шийки сечового міхура і у 21 (67,7%) хворого - черезміхурова простатектомія.
РЕЗУЛЬТАТИ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ
Отримані результати біохімічних досліджень наведені в таблиці.
Згідно наданим даним в крові хворих із ІО вміст тіолових груп білків виявився значно зниженим, дорівнюючи 413,6 ± 30,4мкмоль/л, що складало 78% у порівнянні з нормою (530,2 ± 42,5мкмоль/л).
Рівень дисульфідних груп білків в крові збільшився до 111,2% (1132,2±80,4мкмоль/л) у порівнянні з нормою (1018,2±94,7мкмоль/л). Концентрація відновленого глутатіону також виявилась зниженою до 577,5±52,4мкмоль/л, що склало 74% у порівнянні з нормою (780,4 ± 70,2мкмоль/л).
Рівень окисленого глутатіону встановлено підвищеним до 183,7±14,6мкмоль/л (128%) у зіставленні з нормою (143,5±12,4мкмоль/л).
Слід підкреслити, що зазначені вище зміни метаболічного стану в найбільшій мірі були притаманними літнім хворим із ІО, тривалість захворювання у яких перевищувала 5 років, а уродинамічні порушення мали значну вираженість.
Аналіз даних щодо змін рівня найважливішого детоксиканту та антиоксиданту організму людини - глутатіону - переконливо свідчить про наявність стану оксидативного стресу в організмі хворих з інфравезикальною обструкцією.
Означений феномен сприяє прогресуванню складного патологічного процесу в нижніх сечових шляхах, що узгоджується з даними літератури про порушення системи глутатіону при довготривалих хронічних захворюваннях органів та систем організму людини [5,8,9,10].
Виходячи з особливостей тієї ролі, яку відіграє глутатіон у підтриманні функціонального стану тканин слизових оболонок та у впливі на процеси фіброзу [6,9,10], можна вважати, що виявлене нами істотне зниження рівня глутатіону в крові хворих є важливою патогенетичною ланкою розвитку інфравезикальної обструкції.
Досліджуючи активність глутатіонпероксидази слід вказати на помірне підвищення її активності в крові хворих з ІО до 118% (248,0 ± 18,7 мккат/л) в порівнянні з нормою (210,2 ± 17,6 мккат/л).
Вивчення активності глутатіонредуктази встановило її суттєве зниження в крові спостережуваних хворих до 26,3±2,2мккат/л, що відповідало 75,6% порівняно з нормою (34,8 ± 2,5 мккат/л).
Активність глутатіон-S-трансферази в крові хворих з ІО також виявилась дещо зниженою до 461,5±44,2мккат/л, що склало 81,2% при зіставленні з нормою (568,4±52,8мккат/л).
Щодо активності глутатіонпероксидази та глутатіонредуктази, то її найбільші зміни спостерігалися переважно у хворих із клінічними ознаками функціональної декомпенсації детрузора сечового міхура та супутньою хронічною інфекцією сечових шляхів, що характеризувалася активним перебігом.
Отримані дані про рівень активності глутатіонових ферментів у хворих з ІО також підтверджують наявність стану оксидативного стресу та розкривають його суттєві патогенетичні механізми.
ВИСНОВКИ
1. Аналіз даних стосовно рівня вмісту глутатіону та змін активності глутатіонових ферментів в крові хворих із ІО свідчить про наявність стану оксидативного стресу, що є важливою патогенетичною ланкою розвитку та прогресування інфравезикальної обструкції.
2. Отримані результати слід розглядати як клініко-біохімічні обґрунтування доцільності корекції глутатіонового статусу вкомплексному хірургічному лікуванні хворих з ІО.