С.П. Пасєчніков, Р.А. Литвиненко
Вплив інфікованості умовно патогенними мікроорганізмами на виникнення ранніх післяопераційних ускладнень у хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози, ускладнену гострою затримкою сечі
Епідеміологічні дані стосовно захворюваності на доброякісну гіперплазію передміхурової залози (ДГПЗ) серед чоловічого населення України вказують на помітне збільшення кількості хворих із даною патологією [10]. У 2007 та 2008 рр. захворюваність на ДГПЗ становила 317,9 і 322,1 на 100 000 населення відповідно [15, 16]. Високу поширеність ДГПЗ у чоловіків похилого віку відмічено багатьма дослідниками [11, 13, 19]. Даний факт підтверджують результати патоморфологічного дослідження передміхурової залози (ПЗ), отримані Возіановим О. Ф. та співавт. [2], а саме те, що ознаки гіперплазії ПЗ виявляють у 42 % чоловіків у віці від 51 до 60 років, більше ніж у 70 % - у віці від 61 до 70 років та майже у 90 % - у віці понад 80 років. Клінічно ДГПЗ асоціюється з доброякісним збільшенням ПЗ та виникненням інфравезикальної обструкції [21]. У дослідженні Давидова М. І. та співавт. [9] зазначено, що у 23-45 % хворих на ДГПЗ виникає гостра затримка сечі. Ризик розвитку цього ускладнення підвищується при поєднанні ДГПЗ та хронічного простатиту [18]. Згідно з даними Сергієнка М.Ф. та співавт. [17], при біопсії ПЗ наявність гострого чи хронічного простатиту виявлено у 45 % чоловіків похилого віку. Вплив хронічного простатиту виражається у прямому пошкодженні мембран клітин, зниженні місцевого імунітету та репаративної функції, що стає основою для розвитку післяопераційних гнійних ускладнень [20]. Актуальність багатоаспектного дослідження ДГПЗ підсилюється необхідністю здійснення хірургічного втручання у даної категорії хворих. Серед існуючих операцій з приводу ДГПЗ найчастіше здійснюють відкриту простатектомію (ВПЕ) [14].
У нашій країні щорічно здійснюють близько 12 000 ВПЕ [3].
У зв’язку з великою кількістю операцій з приводу ДГПЗ, однією з найактуальніших проблем є профілактика післяопераційних ускладнень, яку можна вирішити за рахунок забезпечення адекватної доопераційної діагностики. Частота розвитку післяопераційних ускладнень у хворих, яким було здійснено оперативне лікування з приводу ДГПЗ, становить 12,5-26,7 % [4]. Головко С. В. та співавт. [8] до післяопераційних ускладнень відносять гемотампонаду сечового міхура, інфекцію сечовивідних шляхів, затримку сечі, нетримання сечі, стриктуру сечовипускального каналу, стеноз шийки сечового міхура, ретроградну еякуляцію, еректильну дисфункцію та рецидив ДГПЗ. Найчастіше у ранньому післяопераційному періоді виникають гострі запальні захворювання (гострий пієлонефрит, орхоепідидиміт, нагноєння ран), тромбогеморагічні ускладнення (гемотампонада сечового міхура, кровотеча з ложа передміхурової залози, тромбоемболія) [19]. Арбулієв М. Г. та співавт. [1] пов’язують виникнення інфекційно-запальних і гнійно-септичних ускладнень після простатектомії з наявністю інфекції, що викликана умовно патогенними мікроорганізмами (УПМО). У дослідженні Возіанова О. Ф. та співавт. [5] вперше наведено дані про зв’язок інфікованості збудниками, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), з виникненням ускладнень у післяопераційному періоді у хворих на ДГПЗ, яким було здійснено планову ВПЕ. Згідно з результатами цього дослідження, частота виникнення ранніх післяопераційних ускладнень у пацієнтів, інфікованих збудниками ЗПСШ, удвічі перевищує таку ж порівняно з неінфікованими і становить 42,6±6,8% проти 19,1±5,7%. Також у даному дослідженні зазначається, що таке ускладнення, як довготривала та профузна макрогематурія, спостерігалось достовірно частіше у хворих на ДГПЗ, інфікованих ЗПСШ. МалишевА.В. та співавт. [12] виділяють крім порушення в системі гемостазу й інші чинники, які беруть участь у патогенезі ускладнень оперативного втручання з приводу ДГПЗ, а саме зниження протеолітичної активності сечі та персистування хронічного запального процесу в органах сечостатевої системи. За даними Roehrborn C.G. та співавт. [22], частота післяопераційної інфекції сечових шляхів становить 2,6 % при позадулонній простатектомії, 13,4 % - при черезміхуровій простатектомії та 15,5 % - при трансуретральній резекції передміхурової залози (ТУРПЗ). Гострий епідидиміт виникає у 1,1% хворих при ТУРПЗ, у 2,5% - при позадулонній та у 3,6% - при черезміхуровій простатектомії. У мультицентровому дослідженні Jens R. та співавт. [24] частота інфекційних післяопераційних ускладнень склала 21,6%.
Нашими попередніми дослідженнями встановлено ступінь інфікованості збудниками ЗПСШ та її зв’язок з виникненням ранніх післяопераційних ускладнень у хворих на ДГПЗ, які підлягають плановій простатектомії [5, 6]. Достатньо обмеженими є дані літератури про вплив УПМО на розвиток ранніх післяопераційних ускладнень у хворих на ДГПЗ, ускладнену гострою затримкою сечі.
Метою нашого дослідження є визначення характеру впливу інфікованості умовно патогенними мікроорганізмами на виникнення ранніх післяопераційних ускладнень у хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози, ускладнену гострою затримкою сечі.
МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ
У відділі запальних захворювань ДУ “Інституту урології АМН України” обстежено 56 хворих на ДГПЗ, ускладнену ГЗС. Комплексне клініко-лабораторне обстеження включало: збір анамнезу, загальний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові (загальний білок, глюкоза, сечовина, креатинін, загальний білірубін), пальцеве ректальне дослідження передміхурової залози, ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, нирок, сечового міхура та передміхурової залози, цитологічне дослідження генітальних екскретів (зскрібок із сечовипускного каналу і секрет передміхурової залози), бактеріологічні дослідження секрету передміхурової залози та інтраопераційно видаленої тканини передміхурової залози на УПМО. Виділення та ідентифікація збудника проводились за методом J.C.Gould у модифікації Рябинського В.С. та Родомана В. Є. з наступним встановленням видового мікробного числа. Кінцева ідентифікація виявлених бактерій проводилась в автоматизованій мікробіологічній системі “Avantage” фірми Abbot (США). Інфікованість вважалась встановленою при виявленні колоній мікроорганізмів . 103/мл [23]. Хворим досліджуваної групи було здійснено черезміхурову простатектомію.
Такі ускладнення, як макрогематурія (довготривала та профузна, включаючи гемотампонаду сечового міхура), розвиток гострого пієлонефриту, гострого уретриту, гострого орхоепідидиміту та нагноєння рани, було враховано для описання перебігу раннього післяопераційного періоду в даної категорії хворих.
Вірогідність відмінностей оцінювали за допомогою t-критерію Стьюдента. Різниця між порівнюваними величинами вважалась вірогідною при р<0,05.
РЕЗУЛЬТАТИ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ
При вивченні інфікованості УПМО сечостатевих шляхів хворих на ДГПЗ з гострою затримкою сечі нами було отримано такі дані. Згідно з бактеріологічним дослідженням секрету передміхурової залози та видаленої тканини передміхурової залози, у 38 (67,8+8,4 %) хворих ідентифіковано УПМО. Умовно патогенні мікроорганізми було виявлено в секреті передміхурової залози 36 (64,2+8,6 %) хворих. Інфікованість умовно патогенними збудниками інтраопераційно видаленої тканини передміхурової залози досліджуваних хворих становила 55,4+6,6%. Частота виявлення грампозитивних бактерій у хворих на ДГПЗ, ускладнену ГЗС, становила 51,7+6,7%. Інфікованість грамнегативною флорою хворих з ГЗС становила 44,7+6,6%. Вивчення рангового місця грамнегативних мікроорганізмів встановило, що Escherichia coli зустрічалася у 26,8 %, Enterobacter aerogenes - 10,7 %, Proteus mirabilis - 9,0 %. У 5,4 % випадків виділялись Morganella morganii, Klebsiella pneumonia та Pseudomonas aeruginosa. У порядку зменшення питомої ваги розмістились представники грампозитивної флори: Enterococcus faecalis (28,5%), Staphylococcus epidermidis (23,2%), Staphylococcus saprophyticus та Corynebacterium spp. (5,4%) випадків. Наведені дані свідчать про високий рівень загальної інфікованості та інфікованості генітальних екскретів і видаленої тканини передміхурової залози окремо у хворих на ДГПЗ, ускладнену ГЗС.
У 25 (44,6 %) хворих досліджуваної групи виявлено ранні післяопераційні ускладнення. Інфекційно-запальні ускладнення спостерігалися у 20 (35,7 %) хворих. Друге місце посіла довготривала або профузна макрогематурія, яку було помічено в 10 (17,9 %) хворих.
Згідно з даними таблиці 1, у хворих на ДГПЗ, ускладнену ГЗС, частота виникнення ранніх післяопераційних ускладнень з боку сечостатевих органів становить 55,3±6,7%, за рахунок високої частоти виникнення інфекційнозапальних ускладнень. Помічено достатньо високий рівень частоти виникнення довготривалої або профузної макрогематурії у хворих досліджуваної групи.
Крім описання загальної частоти виникнення ранніх післяопераційних ускладнень з боку сечостатевих органів у хворих на ДГПЗ, ускладнену ГЗС, було здійснено аналіз їхньої структури за окремими групами, що формувалися залежно від виявлення УПМО.
Відповідь на питання, як саме впливає інфікованість умовно патогенними мікроорганізмами на виникнення ранніх післяопераційних ускладнень з боку сечостатевих органів у хворих на ДГПЗ, ускладнену ГЗС, надається в таблиці 2.
Аналіз даних таблиці 2 свідчить про те, що у хворих на ДГПЗ, ускладнену ГЗС, інфікованих умовно патогенними мікроорганізмами, частота виникнення ранніх післяопераційних ускладнень з боку сечостатевих органів у 1,8 рази перевищує таку ж у неінфікованих (60,5±7,9% проти 33,3±11,4%, р<0,05), переважно за рахунок інфекційно-запальних ускладнень (47,4+8,1% проти 16,7+9,0%, р<0,05), зокрема - гострого орхоепідидиміту. Вірогідної різниці між виникненням довготривалої або профузної макрогематурії у хворих даних груп не відмічено.
Зважаючи на це, можна впевнено стверджувати, що інфікованість збудниками УПМО хворих на ДГПЗ, ускладнену гострою затримкою сечі, реалізується у вигляді розвитку ранніх післяопераційних інфекційно-запальних ускладнень черезміхурової простатектомії.
Нашими попередніми дослідженнями [7] встановлено, що грамнегативні мікроорганізми у хворих на ДГПЗ, ускладнену гострою затримкою сечі, виявляються у 5 разів частіше, ніж у хворих без гострої затримки сечі (р<0,001). У зв’язку з даним фактом цікавим є з’ясування впливу саме цих УПМО на виникнення ранніх післяопераційних ускладнень з боку сечостатевих органів у хворих наДГПЗ з гострою затримкою сечі.
ВИСНОВКИ
1. Частота виникнення ранніх післяопераційних ускладнень у хворих на ДГПЗ, ускладнену гострою затримкою сечі, становить 55,3±6,7%.
2. Інфікованість умовно патогенними мікроорганізмами хворих з гострою затримкою сечі в 1,8 разу підвищує частоту виникнення ускладнень відкритої простатектомії порівняно з неінфікованими хворими (60,5±7,9% проти 33,3±11,4%, р<0,05).
3. Серед умовно патогенних мікроорганізмів, виділених у хворих на ДГПЗ, ускладнену гострою затримкою сечі, найчастіше виявляються грампозитивні мікроорганізми (51,7 ± 6,7%), при значній частоті виявлення грамнегативних бактерій (44,7±6,6%), поміж котрих домінуючими є Escherichia coli (26,8±5,9%), Enterobacter aerogenes (10,7±4,1%) та Proteus mirabilis (9,0±3,8%).
4. Частота виникнення інфекційно-запальних ускладнень з боку сечостатевих органів у інфікованих умовно патогенними мікроорганізмами хворих у 2,8 разу перевищує таку в неінфікованих (47,4±8,1 % проти 16,7±9,0%, р<0,05), переважно за рахунок гострого орхоепідидиміту (13,2±5,5%, р<0,05).