Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

Р.В. Савчук, Ф.І. Костев, Н.В. Шматкова

Вивчення констрикторних властивостей необладдера під вплив нових хімічних сполук в експерименті in vivo

Ортотопічна ілеоцистопластика є найбільш привабливим методом відведення сечі для пацієнтів після видалення сечового міхура. Найкраща якість життя, самооцінка, косметичний вигляд власного тіла та можливість фізіологічного сечовипускання характеризують артифі-ційний сечовий міхур як «золотий стандарт» відведення сечі. Існує значна кількість після-операційних ускладнень, пов’язаних з функціональністю неоциста, враховуючи складність ортотопічного відведення сечі. Найчастіше зустрічається нетримання сечі та атонія неоциста. Гіпотонія потребує аутокататеризації при періодичній затримці сечі, яка частіше зустрічається у жінок до 43% порівняно з 20% у чоловіків.

Метою дослідження було оцінити можливість фармакологічної корекції скорочувальної активності необладдера mini-pigs in vivo під впливом нових хімічних сполук та антихолінестеразного препарату ніваліну.

Матеріали та методи. Експериментальні дослідження були проведені на 21 самці mini-pigs, середнім віком від 6 до 14 місяців. Тривалість експерименту становила 12 місяців. Виконання ентероцистометрії у експериментальних тварин можливе лише під наркозом і, відповідно, можна отримати лише частину уродинамічних параметрів.

Результати. Отримані результати експериментальних досліджень in vivo продемонстрували констрикторну активність досліджуваних нових хімічних сполук. З’єднання I порівняно з контрольною групою статистично достовірно підвищило базальний тонус на 62,09%, амплітуду скорочень на 37,34% та тривалість скорочень на 35,71%. Нова хімічна сполука II, порівняно з контрольною групою, показала менш виражені результати констрикторної діяльності, тому базальний тонус статистично достовірно підвищився на 38,86%, а амплітуда скорочень - на 15,0%.

Висновок. Таким чином, під впливом нових хімічних сполук в умовах експериментального штучного сечового міхура доведені констрикторні властивості, які потребують подальших досліджень. У свою чергу, холіноміметик нівалін має перспективи для використання в урології, зокрема у пацієнтів з гіпоактивними формами штучного та нейрогенного сечового міхура.