Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

В.П. Стусь, В.О. Агеєв, А.Я. Амбросійчук та ін.

Відкрите дослідження по вивченню клініко-епідеміологічних характеристик сечокам’яної хвороби в Україні

РЕФЕРАТ

Проведено відкрите дослідження по вивченню клініко-епідеміологічних характеристик сечокам’яної хвороби (СКХ) в Україні. Обстеження хворих включало збір анамнезу, скарг (анкетування), об’єктивний огляд, лабораторне обстеження (загальний аналіз сечі), ультразвукове дослідження нирок та сечовивідних шляхів, проводилась оцінка результатів лікування, як пацієн-тами, так і лікарями. Основною умовою набору пацієнтів був діагноз СКХ, як вперше виявлений, так і в анамнезі. Усім пацієнтам призначався УРОНЕФРОН всередину після їжи по 25- 30 крапель тричі на добу протягом 4 тижнів. Ефективність лікування оцінювали за динамікою ступеня вираженості симптомів, лабораторними показниками аналізу сечі, локалізації та розмірами конкрементів за даними ультразвукового дослідження органів сечовидільної системи. Виконувалась оцінка алергічних реакцій. Оцінка результатів проводилась як лікарем, так і пацієнтом.

Обстежено 7587 пацієнтів з сечокам’я- ною хворобою у 41 місті 24 областей України у віці старше 15 років, що перебували на стаціонарному, амбулаторному лікуванні та диспансерному нагляді. Уперше з приводу СКХ звернулись 57% пацієнтів, повторно - 43%. Чоловіків було 55%, жінок - 45%, в т.ч. чоловіки переважали. 22% пацієнтів раніше перенесли оперативні втручання з приводу сечокам’яної хвороби. Найчастіше зверталися з приводу СКХ у Київській, Дніпропетровській, Одеській, Львівській, Запорізькій, Харьківській та Донецькій областях.

Виявлена спадкова схильність до захворювання: у 62% пацієнтів сечокам’яною хворобою страждали близькі родичі, 38% - заперечували сімейний анамнез.

Тільки 10% пацієнтів не пред’являли скарг, у них камені були виявлені при профілактичному ультразвуковому дослідженні (УЗД), у 90% були скарги на тупі або схваткоподібні болі у поперековій ділянці, іррадіюючі за ходом сечоводу, болі внизу живота.

Чим старіші пацієнти, тим більше ві-рогідність виявлення СКХ. Так, у віці від 15 до 25 років камені були знайдені лише у 5% пацієнтів, у віці від 25 до 35 років - у 17, у віці від 35 до 45 років - у 22%, у віці від 55 до 55 років - у 26% і у віці старше 55 років - у 30% пацієнтів.

Чашкові конкременти були виявлені у 33% пацієнтів, камені миски - у 28% , камені сечово-ду - у 30%, сечового міхура - у 9% пацієнтів. У більшої частини пацієнтів розміри виявлених конкрементів були від 0,3 до 1 см. Через місяць у більшої частини пацієнтів конкременти були відсутні.

78% лікарів оцінили результати лікування як хороші, більше 21% як задовільні та 0,6% залишились не задоволені результатами лікування. Оцінка пацієнтів розподілилась відповідно до відгуків спеціалістів.

Тільки у 1,6% пацієнтів, які приймали Уронефрон, були відмічені алергічні реакції, з яких 99% випадків мали незначний ступінь проявів.

Результати дослідження свідчать про ефективність препарату УРОНЕФРОН, каплі для перорального застосування виробництва ПАО «Фармак», у хворих з сечокам’яною хворобою. Прийом препарату сприяв більш повному очищенню сечових шляхів від конкрементів, покращенню лабораторно-діагностичних показників сечі, а також регресу клінічних симптомів за-хворювання та покращення загального стану пацієнтів.

Препарат добре переноситься пацієнтами. Серйозні негативні реакції при лікуванні дослід-жуваним препаратом не спостерігались, що при відсутності небажаних змін лабораторних показників свідчить про безпеку його застосування у хворих з сечокам’яною хворобою.

Результати клінічного дослідження дозволяють рекомендувати препарат «УРОНЕФРОН», краплі для перорального застосування виробництва ПАТ «Фармак» для клінічного застосування у лікуванні СКХ.