В.Г. Дяченко, В.Є. Андреєв, Е.С. Оверченко, М.Ю. Поліон, М.О. Серневич, С.А. Чемерис
Рак передміхурової залози на сьогодні є однією з найбільших медичних проблем серед чоловічого населення. В Європі РПЗ - найбільш розповсюджена солідна неоплазмена пухлина, захворюваність якою складає 214 випадків на 1000 чоловіків, випереджаючи рак легенів та колоректальний рак. Серед основних причин смерті у чоловіків РПЗ посідає 2 місце [1]. Тому вирішення проблеми ранньої діагностики локалізованого РПЗ дозволить провести радикальне лікування та зберегти працездатність (особливо враховуючи підвищення пенсійного віку) [3].
Мета дослідження - впровадження чітких показань до біопсії передміхурової залози з метою виявлення більшої кількості локалізованого РПЗ. Зіставлення даних патогістологічного дослідження з рівнем загального PSA.
МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Ретроспективному аналізу підлягали історії хвороб 73 чоловіків (за 2008 рік - 21 хворий, за 2009 - 14 хворих, за 2010 - 38 хворих). Вік хворих складав 72,5±14,5 роки. Всім хворим було виконане пальцеве ректальне дослідження, ультразвукова діагностика передміхурової залози та визначений рівень загального PSA, який склав 2,02 - 100нг/мл. Після чого виконана трансректальна мультифокальна біопсія передміхурової залози з 11,5±3,5 точок.
РЕЗУЛЬТАТИ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ
Рак передміхурової залози було діагностовано у 58 випадках (79,5%), простатичну інтраепітеліальну неоплазію - у 5 випадках (6,8%), доброякісну гіперплазію передміхурової залози - у 10 випадках (13,7%), (табл. 1, 2).
Як видно з таблиці 2, найбільша кількість хворих з встановленим РПЗ - серед групи з рівнем PSA >100 нг/мл і, навпаки, найменша кількість хворих - серед групи з рівнем PSA <4нг/мл.
ВИСНОВКИ
1. Враховуючи низьку кількість (1%) встановленого РПЗ серед хворих з рівнем PSA<4,0 нг/мл, а також враховуючи високу захворюваність на РПЗ серед хворих з низьким рівнем PSA (за даними літератури, табл. 3, 4), необхідно розширювати показання для проведення біопсії простати та впроваджувати модифікації PSA, такі як: співвідношення вільного та загального PSA, щільність PSA, час подвоєння PSA та ін. [5].
2. Необхідно впровадити біопсію передміхурової залози в умовах урологічних кабінетів поліклінік м.Дніпродзержинська (до цього часу біопсія передміхурової залози в амбулаторних умовах не проводиться).
3. Необхідно стандартизувати методику біопсії передміхурової залози (рекомендована кількість стовбурців: 10-12) [6,7].