Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

В.М. Демченко, О.О. Алтухов, Д.В. Щукін

Мультиспиральна комп’ютерна томографія анатомії нижньої ниркової чашки і проблеми уретерокалікоанастомоза

РЕФЕРАТ

Можливості здійснення уретерокалікоанастомоза істотно залежать від анатомії нижньої групи чашок, яка ще не розглядалася з точки зору цієї операції.

До дослідження було включено 115 па-цієнтів, яким проводилася мультиспіральна комп’ютерна томографія (МСКТ) за різними показниками.

Кількість малих чашок нижньої групи варіювала від 1 до 5 (в середньому 2,5). Ми визначили чотири основні варіанти локалізації ниркових чашок у ділянці нижнього полюса: I - одна з чашок локалізується спереду, а друга по ходу вертикальної вісі нирки (n=13, 11,3%); II - одна з чашок локалізується спереду, а друга ззаду (n=35, 30,4%); III - є лише одна чашка, яка підходить для уретерокалікоанастомоза, що розташовується по ходу вертикальної вісі нирки (n=18, 15,7%); IV - одна з чашок локалізується ззаду, а друга по ходу вертикальної вісі нирки (n=49, 42,6%). Імовірність ушкодження двох чашок при поперечнії резекції нирки становить 29,6%, тоді як при косій резекції - 12,2%.

Інформація щодо кількості ниркових чашок нижньої групи і їх просторової локалізації відіграє важливу роль при плануванні уретерокалікоанастомоза. Запропонована анатомічна класифікація чашкової анатомії дозволяє легко обрати вид ниркової резекції у конкретного пацієнта і уникнути пошкодження сусідніх чашкових структур.