Ю.Є. Роговий, Р.І. Майкан, Л.Ю. Горай, В.І. Швець, В.А. Дорошко
Мета-аналіз впливу лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози за допомогою ктф-лазера на показники когнітивних функцій, системи крові, водно-сольового обміну та функції нирок
Вступ. Відомо, що калій титаніл фосфат лазер (КТФ-лазер) використовується для оперативного лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози із застосуванням ендо-скопічної системи волоконної оптики, при цьому лазерний промінь з довжиною хвилі 532 нм прямує в ділянку обробки для видалення патологічних тканин [2, 7, 10]. Перевага методу порівняно зі звичайними методиками трансуретральної резекції простати характеризується низьким ризиком кровотечі, так що пацієнти можуть лікуватися без антикоагулянтної терапії. Водночас при лікуванні за допомогою КТФ-лазера можливий розвиток еректильної дисфункції в післяопераційному періоді. Наявність не тільки переваг, але й недоліків за використання КТФ-лазера закономірно ставить питання про можливий вплив даного методу на інші процеси, зокрема когнітивні функції, систему крові, водно-сольовий обмін, функцію нирок. При цьому істотну роль можуть відігравати форест-графіки мета-аналізу для порівняльної оцінки впливу КТФ-лазера на вищезазначені процеси у вікових групах 61-75 і 76-90 років порівняно до групи хворих 50-60 років.
Мета дослідження: з’ясувати діагностичну цінність форест-графіків мета-аналізу для порівняльної оцінки впливу КТФ-лазера на стан клініко-інструментальних обстежень, когнітивні функції, систему крові, водно-сольовий обмін, функцію нирок у вікових групах 61-75 і 76- 90 років порівняно до групи хворих 50-60 років.
Матеріали та методи дослідження. Прооперовано 114 хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози за допомогою КТФ-лазера, із яких пацієнти: 50-60 років - 9, 61- 75 років - 47, 76-90 років - 58.
Використані методи досліджень: клініко-інструментальні - встановлення діагнозу доброякісної гіперплазії передміхурової залози, ви-значення об’єму передміхурової залози, кількості медикаментів, тривалості операції, віку пацієнтів, енергії лазера, біохімічні - визначення концент-рації креатиніну в плазмі крові, гематологічні - визначення гемоглобіну та гематокриту, хімічні - визначення концентрації іонів натрію в плазмі крові, фізіологічні - оцінка стану когнітивних функцій за міні-ментал статусом (МMSE) [8] та малюнком годинника [9], статистичні - форест-графіки мета-аналізу.
Проведені дослідження виконані з дотриманням «Правил етичних принципів проведення наукових медичних досліджень за участю людини», затверджених Гельсінською декларацією (1964-2013 рр.), ICH GCP (1996 р.), Директиви ЄЕС № 609 (від 24.11.1986 р.), наказів МОЗ України № 690 від 23.09.2009 р. № 944 від 14.12.2009 р., № 616 від 03.08.2012 р.
Результати та їх обговорення. Встановлено, що величина передміхурової залози була максимальною в групі пацієнтів 61-75 років (рис. 1), значення ММSE, малювання годинника, рівень гемоглобіну, гематокриту були мінімальними в пацієнтів віком 76-90 років (рис. 2). Крім того, остання група отримувала максимальну кількість медикаментів. Проведення оперативного лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози за допомогою КТФ-лазера не виявило відмінностей у післяопераційному періоді по відношенню до операції з боку показників когнітивних функцій (ММSE, малювання годинника), рівня гемоглобіну, значення гематокриту, концентрацій іонів натрію та креатиніну в плазмі крові у пацієнтів усіх вищезазначених груп.
Встановлений факт, що величина передміхурової залози була максимальною в групі пацієнтів 61-75 років вказує на прогресування патологічного процесу з віком. Виявлені мінімальні значення ММSE, малювання годинника, рівня гемоглобіну, гематокриту в пацієнтів у віці 76-90 років пояснюються віковими інволютивними змінами та зниженням адаптаційних резервів організму. Цим пояснюється також той факт, що група пацієнтів віком 76- 90 років отримувала максимальну кількість медикаментів. Отже виявлені відмінності у пацієнтів 50-60 років, 61-75 років, 76-90 років обµрунтовує доцільність запропонованого методичного підходу щодо аналізу впливу оперативного лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози за допомогою КТФ-лазера на показники когнітивних функцій, системи крові, водно-сольового обміну [1] та функції нирок [3, 4, 5] у зазначених вікових групах пацієнтів. Відсутність відмінностей після проведення оперативного лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози за допомогою КТФ-лазера з боку показників когнітивних функцій (ММSE, малювання годинника), рівня гемоглобіну, значення гематокриту, концентрацій іонів натрію та креатиніну в плазмі крові у пацієнтів усіх вищезазначених груп підтверджує високу ефективність використання запропонованої технології лікування.
Висновки
1. Застосування форест-графіків мета-аналізу в прооперованих хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози за допомогою калій титаніл фосфат - лазера показало найбільш істотні відхилення з боку параметрів величини передміхурової залози, енергії лазера, кількості спожитих медикаментів, тривалості операції у вікових групах 76-90 і 61-75 років порівняно до групи хворих 50-60 років.
2. У віковій групі хворих 76-90 років виявлені більш високі значення креатиніну в плазмі крові до та після операції та більш низькі показники швидкості клубочкової фільтрації порівняно з групою хворих 50- 60 років.
Перспективи подальших досліджень. Отримані результати відкривають перспективу подальшого застосування можливостей форест-графіків мета-аналізу за вдосконалення фотоселективної вапоризації доброякісної гіперплазії передміхурової залози із використанням нового методу - ЛТБ (літій триборат) 180 ват-XPS зеленого лазера [6].