Т.О. Квятковська, Є.А. Квятковський, О.Є. Квятковський
Значення показника прискорення потоку сечі при урофлоуметрії в діагностиці інфравезикальної обструкції у хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози
Серед різних параметрів, передбачених урофлоуметрією, максимальна швидкість потоку сечі (Qmaxde10 мл/с) розглядається більшістю дослідників, як найбільш достовірна в оцінці ступеня інфравезикальної обструкції у чоловіків. J.G. Wen і співавт. (2013) дійшли висновку, що прискорення потоку сечі (UFAde2,05 мл/с2) перевершує максимальну швидкість потоку сечі в діагностиці інфравезикальної обструкції у хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози. Метою даної роботи стало з’ясування корисності уродинамічного показника прискорення потоку сечі. Нами представлені дані про стан потоку сечі при сечовипусканні 905 пацієнтів на доброякісну гіперплазію передміхурової залози. Дослідження проведено за допомогою уро-флоуметра «Потік-К».
Зниження максимальної швидкості потоку сечі Qmaxde10 мл/с спостерігалося у 30,61% обстежених хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози, тоді як зниження прискорення потоку сечі UFAde2,0 мл/с2 - у 60,11% хворих, зниження обох показників нижче граничних значень - у 27,62% хворих. Хибно позитивні результати серед хворих з імовірною відсутністю інфравезикальної обструкції за показниками максимальної швидкості потоку сечі (Qmaxee15 мл/с) і з нормальними або близькими до норми значеннями інших показників урофлоуметрії за критерієм прискорення потоку сечі UFAde2,0 мл/с2 склали 25, 57%. Прискорення потоку сечі є найбільш чутливим показником передобструктивних змін сечовипускання у хворих з симптомами нижніх сечових шляхів при доброякісній гіперплазії передміхурової залози. Для підвищення достовірності наявності інфравезикальної обструкції у хворих на доброякіс-ну гіперплазію передміхурової залози доцільно враховувати граничні значення як Qmaxde10 мл/с, так і UFAde2,0 мл/с2 в комплексі, при цьому звертаючи увагу на інші показники урофлоуметрії.