А. Майсара
З усіх безсимптомних новоутворень нирок проста ниркова кіста діагностується в 70% випадків. Також відомо, що симптоматична арте-ріальна гіпертензія (АГ) спостерігається у хворих на кістозні ураження нирок з частотою 20% і є основним показником до хірургічного або малоінвазивного видалення кісти. Аналіз сучасної літератури показав вкрай обмежену кількість даних про залежність артеріальної гіпертензії від локалізації кістозного утворення нирки, у т.ч парапельвікальної, що видається важливим фактором в генезі артеріальної гіпертензії та прогнозуванні позитивних результатів лікування простих кіст нирок.
У роботі представлені дані 276 пацієнтів з кістами нирок різної локалізації, які перебували на обстеженні та лікуванні в КЗОЗ «Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала» в 2011-2015 рр. Детально представлені поширеність, залежність та асоціативність гіпертензії від характеристик кіст нирок.
При аналізі даних обстеження 123 пацієнтів з гіпертензією було виявлено, що у 35 (28,5%) пацієнтів кісти розташовувалися в нирковому синусі, тобто були парапельвікальними, у 33 (26,8%) - кісти були двосторонніми, у 51 (41,5%) - візуалізовано 2 і більше кісти з одного боку, у 67 (54,5%) розміри кісти варіювали від 3 до 5 см, у 56 (45,5%) - перевищували 5 см.
Як свідчать результати обстеження наших пацієнтів, вперше виявлена проста кіста нирки асоціюється з підвищеним ризиком захворювання гіпертензією, особливо, якщо кісти нирок двобічні та їх кількість більше двох, а також якщо діаметр утворення перевищує 3 см. Хоча в нашому дослідженні простежується зв’язок між простою кістою нирки, у т.ч. парапельвікальною і гіпертензією, цього недостатньо для того, щоб достовірно підтвердити першопричинність зв’язку з цим.