О.В. Шипелик
На даний час неможливо повною мірою оцінити переваги чи недоліки будь-якої лікувальної методики, включаючи й оперативну, не вивчивши її вплив на якість життя (ЯЖ). В тих випадках, коли нові операції розробляються для покращення об’єктивних результатів лікування, вони також повинні обов’язково порівнюватися з традиційними методиками і за параметрами якості життя. Цей показник є одним з основних і остаточних критеріїв успішного лікування.
В сучасній урології неможливо нехтувати таким вагомим аспектом лікування як його соціально-економічна ефективність. Це також стосується хірургічного лікування стриктури пієлоуретерального сегмента (ПУС), оскільки захворювання найчастіше зустрічається у людей працездатного віку. Методика лікування стриктури ПУС повинна бути радикальною, високоефективною, такою, що застосовується при різних видах обструкції. Вона також має забезпечувати можливість одночасного видалення конкременту чи репозиції судини й бути малоінвазивною. Відкрита пієлопластика володіє всіма цими перевагами, за виключенням малоінвазивності, тоді ж як рентгенендоскопічні методи є недостатньо радикальними. Впровадивши в клінічну практику лапароскопічну пієлопластику, Schuessler й співавтори (1993р.) показали можливість вдалого комбінування вищевказаних переваг відкритих операцій та рентгенендоскопічних методик [1]. Послідуючий розвиток даного виду операцій зробив його методом вибору влікуванні стриктур ПУС.
Зазвичай при оцінці ефективності лікування до уваги беруться клінічні, інструментальні та лабораторні дані. Проте не приділяється достатньої уваги великій кількості психологічних та емоційних проблем, що виникли в результаті хвороби, а об’єктивне зменшення патологічних симптомів не завжди супроводжується суб’єктивним покращенням стану пацієнтів [2,3]. На сьогодні об’єктивні критерії оцінки ефективності лікування й одужання, що засновувались на традиційних показниках, перестали задовольняти сучасну медицину. Лише оцінка якості життя може надати дослідникам інформацію щодо точки зору пацієнта про свою хворобу, що, в свою чергу, вказує нам на більш ефективний спосіб лікування тієї чи іншої патології [4,5,6].
Мета дослідження - порівняти якість життя пацієнтів зі стриктурою ПУС, оперованих відкритими та лапароскопічними методами.
МАТЕРІАЛИ ТАМЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Дослідження проведене в 2008-2010 роках на базі хірургічного центру зі стаціонаром короткострокового перебування ДНУ «Науковопрактичний центр профілактичної та клінічної медицини» ДУС м.Київа та урологічного відділення Львівської ОКЛ, в яке увійшло 49 пацієнтів зі стриктурами пієлоуретерального сегмента, з них 25 - жінки та 24 - чоловіки віком від 18 до 62 років. Середній вік становив 35±3,1 роки. Статистично достовірних відмінностей за віком та статтю в групах не було. Пацієнтів було розподілено на 2 групи: 14 хворих, оперованих лапароскопічно та 35 хворих, яким виконано відкриту пієлопластику. Протяжність звуження становила від 0,5 до 2,3см. Всім пацієнтам до операції було виконано загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, біохімічний аналіз крові (сечовина, креатинін, загальний білок, білірубін), визначення коливання питомої ваги сечі, посів сечі на флору та чутливість до антибіотиків, УЗД нирок та ниркових судин, оглядова та екскреторна рентгенографія, радіоізотопна ренографія. Для профілактики післяопераційних рубцевих стриктур, хворі з пієлонефритом оперувалися в стадії ремісії й на фоні антибактеріальної та протизапальної терапії. Пацієнти під час ЛПП знаходилися в латеропозиції, під ендотрахеальним знечуленням на ШВЛ. Ендопорти: 3 розміщені в проекції розрізу за Федоровим: 10мм по передній аксілярній лінії (для лапароскопа), 10мм дорзальніше середньої аксілярної лінії, 5мм по задньоаксілярній лінії; й 5мм ендопорт для ретрактора на 2см нижче реберної дуги. Пневмоперитонеум з тиском газу 10мм ртутного стовпчика створювався шляхом прямої пункції очеревини 10мм троакаром з тупим стилетом. ВПП виконувалась за методом АндерсенаХайнса вузловими швами з кроком 1-3мм, з вколюванням голки на 2мм від краю розрізу ниркової миски вікрилом 4-0 або 5-0 на круглій атравматичній голці, всім хворим було встановлено стент 6-8 Сh на 4 тижні. Це єдиний дренаж, який був в просвіті ниркової миски й сечоводу. Заочеревинний простір дренувався однією силіконовою трубкою діаметром 5мм, яка встановлювалася до сформованого анастомозу на 3 дні. В післяопераційний період всі хворі отримували антибактеріальну та протизапальну терапію, знеболюючі середники.
Для оцінки якості життя застосовувався опитувальник SF-36, що складається з 36 питань, розподілених на 8 шкал: фізична активність (PF), рольове функціонування, обумовлене фізичним станом (RP), інтенсивність болю (BP), загальний стан здоров’я (GH), життєва здатність (VT), соціальне функціонування (SF), рольове функціонування, обумовлене емоційним станом (RF) та психічне здоров’я (MN) (Табл.1). Результати отримують у вигляді оцінок у балах по 8 шкалам та двом категоріям. Показники кожної шкали варіюють від 1 до 100, де 100 представляє повне здоров’я [7,8].
РЕЗУЛЬТАТИ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ
Через 3, 6 та 12 місяців після оперативного лікування проводився аналіз даних, отриманих шляхом застосування опитувальника SF-36. Оцінювалися показники якості життя у 2 групах: І група (n = 35) - відкрита пієлопластика (ВПП), ІІ група (n = 14) - лапароскопічна пієлопластика (ЛПП). Основні дані представлені в таблиці 2.
Як видно з таблиці, суттєві відмінності спостерігалися при аналізі показників ЯЖ пацієнтів через 3 місяці після операції (Рис.1). Показник фізичної активності (PF), рольового функціонування (RP) й інтенсивності болю (BP) у І та ІІ групах значно відрізнявся на користь лапароскопічної пієлопластики, що зумовлено меншою інвазивністю останньої, в зв’язку з відсутністю післяопераційної рани. Ця різниця дещо зменшується при оцінці даних опитування респондентів через 6 місяців після операції (Рис.2).
Дані, отримані через 12 місяців (Рис.3), доводять, що фізична активність пацієнтів ІІ групи (PF=94,3) практично не обмежується станом їхнього здоров’я, на відміну від І групи, де результати були значно гірші (PF=80,8). Рольове функціонування ІІ групи (RP=45,2) практично не обмежене їх фізичним станом, чого не можна сказати про пацієнтів І групи (RP=72,3). Активність пацієнтів ІІ групи (BP=30,2) достовірно менш обмежувалася болем ніж пацієнтів І (BP=48,4).
Фізична активність (PF), рольове функціонування (RP), загальне здоров’я (GH) та життєва здатність (VT) через 3 місяці у пацієнтів після ЛПП на такому рівні, що дані показники у групі після ВПП набудуть цього ж значення не раніше, як через 6 місяців, а інтенсивність болю (BP) у групі ВПП навіть після 12 місяців не може знизитися до рівня 6 місяців у хворих, оперованих лапароскопічно. Отже, менше ушкодження тканин при лапароскопічному доступі сприяє кращим показникам якості життя у пацієнтів при порівнянні раннього та пізнього післяопераційного періоду.
ВИСНОВКИ
1. Порівняльна оцінка результатів лікування стриктури ПУС методом ВПП та ЛПП свідчить про кращу якість життя пацієнтів, оперованих лапароскопічно.
2. Відмінності є більш помітними в ранній післяопераційний період й більш виражені при порівнянні фізичних показників.
3. Показник якості життя за допомогою опитувальника SF-36 може використовуватися для суб’єктивної оцінки результатів лікування стриктури ПУС пацієнтами.