Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

I.E. Агиляр, О.В. Кнігавко, Д.М. Чой, K. Санджін

Порівняння імплантаційних методів збільшення статевого члена

Незадоволеність чоловіка розміром статевого члена є найчастішим проявом пенільної дисморфофобії. Незважаючи на різноманітність методів збільшення статевого члена, досі не розроблено єдиної безпечної методики, яка б задовольняла пацієнтів.

Метою роботи стало порівняння результатів комбінованої операції зі встановлення силіконового імпланту або колагеноподібної матриці, просоченої аутологічними стовбуровими клітинами з одночасною лігаментотомією для збільшення довжини та окружності статевого члена.

У 2017-2022 роках у 2 спеціалізованих центрах виконано операції зі збільшення статевого члена. У КНП ХОР «ОМКЦУН ім. В. І. Шаповала» (Харків, Україна) у 38 пацієнтів з України та Польщі професором Книгавком О. В. здійснено імплантацію пористої матриці Max Pol (виробництва Dersmithson, M. D. Choi), і в «Mexico phalloplastic center» (Mexico-city, Mexico) у 36 пацієнтів Dr. Aguilar Е. I. встановлені силіконові імпланти, що не розсмоктуються. Результати збільшення статевого члена оцінювалися у ранні (2 місяці) та віддалені (6 місяців) терміни.

При імплантації силіконового імпланту більшість пацієнтів - 31 (86,1%) були задоволені результатом, 27 (75%) пацієнтів відзначили покращення статевого життя, а у 31 (86,1%) збільшилося відчуття власної самодостатності. У той же час частина пацієнтів відзначила наступні ускладнення: у 2 (5,6%) пацієнтів відбулося зміщення силіконової матриці, у 1 (2,8%) - пролабація матриці, 1 (2,8%) пацієнт відчув зниження ерекції (стан не поліпшився після видалення матриці), ще в 1 (2,8%) випадку довелося видаляти силіконовий імплант через незадовільний, на думку пацієнта, зовнішній вигляд.

При використанні колагеноподібної матриці з полімеризованої полімолочної кислоти, просоченої власними стовбуровими клітинами у 38 пацієнтів ми не зустріли ускладнень, які б спричинили видалення матриці. Однак 5 (13,2%) пацієнтам у терміни від 6 до 36 місяців потребували додаткові ін’єкції гелю полімолочної кислоти для оптимізації форми або об’єму статевого члена. 34 (89,5%) пацієнти відзначили покращення статевої функції, сексуального відчуття партнерки та гармонізації стосунків у парі, а у 36 (97,4%) чоловіків підвищилося почуття самодостатності.

Таким чином, сучасні імпланти дозволяють покращити розмір та вид статевого члена, підвищити якість статевого життя та почуття самодостатності у прооперованих чоловіків. Використання силіконових імплантів простіше, майже не потребує специфічної реабілітації після операції, однак у частини пацієнтів відзначається пролабація протезу та незадоволеність кінцевим результатом. Використання полімерної матриці, просоченої власними стовбуровими клітинами, вимагає спеціальної лабораторії, більшого часу перiопераційної підготовки та післяопераційної реабілітації, проте більш фізіологічно, і може розглядатися як стандарт безпечного збільшення статевого члена