Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

Є.А. Литвинець, Р.Р. Антонів, В.Т. Котурбаш

Оцiнка ефективностi деяких препаратiв при зняттi приступу ниркової кольки у хворих на сечокам’яну хворобу

Вступ. Сечокам’яна хвороба (urolitiasis) відноситься до найпоширеніших захворювань органів сечостатевої системи і у структурі урологічних захворювань складає 25-45%. Вона характеризується утворенням в нирках і сечових шляхах каменів, які утворюються з складових частин сечі [1, 4, 5]. Хворі, які страждають на уролітіаз, потребують як високотехнологічних малоінвазивних, хірургічних методів лікування, так і високоефективного консервативного лікування.

Встановлено, що ключовим фактором в патогенезі больового компоненту ниркової кольки при каменях сечоводів є простагландини (ПГ) [2, 3, 5, 6]. Важливе місце в усуненні болю на сучасному етапі займають препарати, в основі механізму дії яких лежить блокада циклогенези - 2, що призводить до пригнічення запальної відповіді за рахунок зниження продукції простогландинів [3, 5, 7]. Враховуючи це, для зняття больового синдрому при нирковій кольці все частіше призначають інгібітори простогландинів, а саме нестероїдні протизапальні засоби [2, 3, 5, 7, 8].

Мета дослідження. Порівняти ефективність застосування у хворих з каменями нижніх відділів сечоводу в комплексному лікуванні традиційних спазмолітиків і анальгетиків, нестероїдних протизапальних середників та препарату Кетолонг-Дарниця виробництва «Фармацевтична фірма «Дарниця».

Матеріал та методи дослідження. Дослідження проведене у 60 хворих у віці від 22 до 68 років (в середньому 38,6 роки), серед них - 38 чоловіків та 22 жінки. Камені сечоводів діагностовано за допомогою клінічних, лабораторних, ультразвукових та рентгенологічних методів дослідження. Хворі були розділені на три групи. Хворі I групи (18 пацієнтів) для зняття приступу ниркової кольки одержували внутрішньо-м’язово 40 мг но-шпи разом з 50 мг анальгіну, хворі II групи (19 пацієнтів) - внутрішньом’язово 75 мг диклофенаку натрію і хворі III групи (23 пацієнти) - внутрішньом’язово 30 мг Кетолонгу-Дарниця (кеторолак) (препарат виробництва «Фармацевтична фірма «Дарниця»).

Як представник групи нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), кеторолак впливає на циклооксигеназний шлях метаболізму арахідонової кислоти, пригнічуючи синтез медіаторів болю та запалення. За своєю аналгезивною активністю кеторолак порівняний з мор-фіном. Окрім знеболювальної, цей препарат чинить протизапальну та жарознижувальну дію. Через відсутність впливу на опіатні рецептори, кеторолак не викликає розладів з боку ЦНС, пригнічення дихання, парезу гладкої мускулатури, гальмування перистальтики кишечника або затримки сечовипускання, гемодинамічних порушень, які властиві наркотичним анальгетикам. Застосування цього препарату не спричиняє виникнення залежності та звикання. Таким чином, Кетолонг-Дарниця вдало поєднує в собі основні переваги опіатів та НПЗП: потужну аналгезивну дію та безпеку. Крім того, Кетолонг-Дарниця істотно відрізняється від інших препаратів кеторолаку, що наявні сьогодні на фармацевтичному ринку України, пролонгованою дією - до 8-12 год. Збільшення тривалості дії препарату вдалося досягти завдяки використанню високомолекулярної полімерної основи - полівідону. Саме ця особливість фармакокінетики Кетолонгу-Дарниця дозволяє зменшити кратність введення та добову дозу препарату, завдяки чому знижується вартість лікування. А випуск препарату у двох лікарських формах забезпечує зручність застосування як в умовах стаціонару, так і в амбулаторній практиці.

Результати та їх обговорення. Найчастіше камені у наших хворих виявлялись біля перехресту сечоводу із здухвинними судинами, а також юкставезікальному та інтрамуральному відділах сечоводів. За даними УЗД в усіх хворих в період ниркової кольки спостерігалося значне розширення миски та чашечок. Зняття приступу ниркової кольки у хворих I групи проходило між 35 і 60 хвилинами, в II групі - між 30- 55 хвилинами, в III групі - між 15-25 хвилинами. Повторні ін’єкції вищевказаних препаратів були необхідні через 4-6 годин для 19 хворих I групи, через 6-8 годин для 17 пацієнтів II групи і через 10-14 годин для 12 пацієнтів III групи.

Для порівняння купірування кольки ми використовували відносну шкалу болю: від 0 балів - повна відсутність болю, до 10 балів - сильний не купіруючий біль. У всіх хворих проводилась динаміка показників (середній бал) по відносній шкалі болю. Результати дослідження динаміки показників купірування больового синдрому представлені в таблиці 1.

Побічні ефекти (помірна нудота, сухість в роті, сонливість, головокружіння) спостерігалися у пацієнтів усіх трьох груп. Так, у пацієнтів I групи - у 4 (20%), II групи - у 3 (15%) і III групи - у 2 (10%).

Аналізуючи отримані дані, спостерігаємо, що при використанні Кетолонгу-Дарниця відмічається більш швидке і якісніше купірування ниркової кольки в порівнянні з вико-ристанням но-шпи з анальгіном та диклофенаку натрію.

Висновки. Таким чином, як показали результати призначення Кетолонгу-Дарниця, який є інгібітором простогландинів, патогенетично обµрунтовано при нирковій кольці, що дозволяє досягти позитивних результатів і отримати стійкий клінічний ефект. Отже, одержані дані свідчать про доцільність включення Кетолонгу-Дарниця в дозі 30 мг в схему препаратів для купірування приступу ниркової кольки.