В.М. Лісовий, А.В. Аркатов, О.В. Кнігавко, Д.А. Левченко
Варикоцеле - варикозне розширення вен гроноподібного сплетіння яєчка. Варикоцеле страждають близько 16,5% чоловіків (тобто кожний шостий) молодого віку (14.35 років). На сьогоднішній день . це найчастіша анатомічна причина чоловічого безпліддя.
Двобічне варікоцеле діагностують у 10.14% випадків варікоцеле, воно найчастіше пов’язане із слабкістю судинної стінки, великим фізичним навантаженням, аномаліями розвитку.
Більш ніж 40% хворих з варикоцеле мають знижену здатність сперми до запліднення. У загальній структурі чоловічого безпліддя варикоцеле посідає 12.25% випадків, і є другим після інфекцій чоловічого статевого тракту чинником зниження фертильності у чоловіків. Зазвичай при комбінованому екскреторно-токсичному безплідді, викликаному інфекціями та варикоцеле, хворим виконують один з видів хірургічного лікування варикоцеле після або під час лікування інфекцій статевого шляху.
Згідно з даниими NIS USA показанням для операції є варикоцеле 2. 3.го ступенів ступеня у чоловіків з пар, які не можуть завагітніти протягом року спільного життя, і у чоловіка спостерігається зниження кількості чи рухомості сперматозоїдів (при умові фертильного здоров’я жінки). Тим не менш, сучасні дослідження [1,2] рекомендують оперативне лікування також у наступних випадках:
1. Варикоцеле 2. 3.го ступенів у чоловіків молодого віку, які в подальшому планують родину. Навіть якщо у 20.25 років негативних змін в спермограмі немає, вони з великою часткою ймовірності з'являться в майбутньому і можуть стати причиною чоловічого безпліддя (так, до 25% випадків чоловічого безпліддя пов'язано саме з варикоцеле). Саме тому у випадках прогресуючого варикоцеле у молодих людей ми рекомендуємо не відкладати операцію, поки вона має профілактичний характер. Наш досвід свідчить, що не завжди операції, зроблені після 35 років, суттєво покращують спермограму, оскільки у такому віці, як правило, розвиваються антиспермальні антитіла і з'являються ознаки дегенерації яєчка, які не завжди зникають після операції.
2. Варикоцеле будь-якого ступеня (у тому числі субклінічного) у чоловіків із безплідних пар, де жінка фертильна (за умови виконання НВА-тесту).
3. Наявність больового симптому. Як правило, пацієнти скаржаться на болі або дискомфорт у лівій половині калитки, лівому паховому каналі, іноді в лівій поперековій ділянці, що пов'язано зпорушенням кровообігу.
4. Поява ознак гіпотрофії та атрофії (зменшення) лівого яєчка. Навіть невелике (на 2 мм) зменшення лівого яєчка в порівнянні з правим свідчить про істотну недостатність кисню і пластичних речовин в яєчку. При цьому поява антиспермальних і антитестикулярних антитіл може привести до істотного зниження гормональної функції ОБОХ яєчок, а відповідно до зниження лібідо і потенції.
Незважаючи на безліч видів операції, запропонованих для лікування даного захворювання, на сьогоднішній день найчастішою, безпечною, ефективною вважається операція Іванісевича (високе лігування сім’яної вени у клубовому доступі).
Заради справедливості слід сказати, що насправді зарубіжні джерела називають цю методику операцією Роба, на честь автора, який її вперше застосував і описав, проте на території пострадянського простору вона стала відома саме зі статті Іванісевича, тому у нас ця методика і носить назву операції Іванісевича (Рис. 1).
Хоча сам Іванісевич розробив методику лігування сім’яної вени у паховому (інгвінальному) доступі разом із пластикою пахового каналу при комбінації варікоцеле та лівобічної грижі (Рис. 2).
Тим не менш надалі під операцією методику високого ретроперитонеального лігуІванісевича ми будемо мати на увазі традиційну вання сім’яної вени клубовим доступом.
Вимоги сьогодення, коли дорогий кожний робочий день, змушують пацієнтів і хірургів шукати менш інвазивні методи лікування. Тим не менше, кожен із відомих методів має свої плюси і мінуси:
1. Емболізація (склерозування) сім’яної вени під рентген-контролем. При цьому через вену стегна вводять спеціальний катетер, підводять його до сім’яної вени і або вводять спеціальну речовину, що утворює тромб у цій ділянці вени, або ставлять спіраль, яка швидко покривається кров'яними тільцями і перекриває просвіт вени. Незважаючи на меншу інвазивність, метод має ряд недоліків. Перше: рентгенологічне опромінення яєчок, причому в досить великій дозі. Пацієнтам після нього як мінімум півроку не дозволяють заводити потомство, оскільки відсоток сперматозоїдів з генетичними дефектами зростає більш ніж у 5 разів. А відповідно у випадках з уже наявними проблемами з чоловічою фертильністю, даний метод взагалі не має застосовуватися. Друге: як правило, сім’яна вена має декілька стовбурів, а при емболізації перекривається лише один найбільший стовбур, внаслідок інші малі стовбури беруть на себе потік крові, розширюються, що призводить найчастіше до рецидиву варікоцеле.
2. Лапароскопічне лігування сім’яної вени виконують, як правило, в типовому для операції Іванісевича місці. При цьому в черевну порожнину (яку не чіпають при стандартній операції Іванісевіча) вводять 2 маніпулятори і інсуфлятор, після чого проходять в заочеревинний простір, де і лігують (кліпують) вену. Проте, дана операція триваліша: 1-2 години, вимагає ендотрахеального наркозу із застосуванням міорелаксантів. Крім того, не завжди вдається перев'язати (кліпувати) всі стовбури і не перев'язати лімфатичні судини, що йдуть поруч з ними (якщо їх перев'язати, настане гідроцеле . водянка яєчка). Так за даними американських колег (що триваліше практикують лапароскопічні операції), частота такого ускладнення, як гідроцеле зростає з 3 % при стандартній операції за Іванісевичем до 10,3-13,2% при лапароскопічному доступі. «Косметичність» операції теж викликає сумнів. Один 5-сантиметровий післяопераційний рубець після операції Іванісевіча виглядає естетичніше (особливо при використанні косметичного внутрідермального шва) ніж 3 рубці по 2 сантиметра від маніпуляторів, які косметикою, як правило, ніхто невшиває.
3. Операція Мармара [5] біля зовнішнього пахового кільця (субінгвінальний мікроскопічний доступ). Перевагою цієї операції є менший розріз 2,5.4 см, можливість місцевої анестезії, не розкриваються черевні м'язи, а відповідно скорочується тривалість госпіталізації (даних пацієнтів ми відпускаємо у той же день або наступний після операції день). Подібна методика операції особливо показана дуже повним пацієнтам (товщина підшкірної жирової тканини в паху в 2.3 рази менше, ніж у клубовій області) і дуже худим пацієнтам (у них досить часто буває не тільки рено-тестикулярний, а й ілеотестикулярний або змішаний тип варикоцеле, коли стандартна операція Іванісевича буде неефективною повністю, оскільки збережеться патологічний струм крові). Додатковою перевагою субінгвінального доступу є те, що у рану можна вивернути яєчко і одночасно видалити кісту придатка яєчка (Рис. 3), або вивернути і ушити оболонки яєчка (модифікація Гольдштейна для профілактики гідроцеле - Рис. 4) [6].
Тим не менше, і у цього доступу є свої недоліки: вени в паховому каналі йдуть багатьма тонкими стовбурами, в результаті чого їх складніше виділити і перев'язати, не пошкодивши лімфатичні судини і артерію яєчка. Тому дану мікрохірургічну операцію виконують з оптикою 2.4 кратного збільшення спеціальним мікрохірургічним інструментом, яким оснащені не всі клініки. При операції більше маніпулюють сім’яним канатиком, що може призвести до епідидиміту -запалення придатка яєчка, який часто розвивається за наявності в статевих органах хронічних інфекцій статевого тракту (трихомонади, мікоплазми, хламідії). Отже у чоловіків, які страждають на безпліддя, ймовірність таких інфекцій дуже висока (близько 70 %), вибір мікрохірургічного доступу Мармара при варикоцеле у необстежених на інфекції чоловіків неприйнятний. Він можливий тільки при відсутності (лікуванні) даних інфекцій. Причиною екскреторно-токсичного безпліддя у чоловіків найчастіше буває саме комбінація варікоцеле та інфекцій, то щоб не призначати антибіотики двічі (під час лікування інфекцій і як антибактеріальну профілактику при операції), ми виконуємо оперативне лікування під час курсу антибактеріальної терапії. Тому ми частіше використовуємо операцію високого лігування вени (Іванісевіча) в цьому випадку, при якій місце операції віддалене від придатка яєчка, а відповідно менша ймовірність епідидиміту.
Операції по накладанню венозних анастомозів не мають жодних переваг перед звичайною перв’язкою вени, до того ж вони більш складні і часто ускладнюються тромбозом анастомозів, тож у звичайних випадках варікоцеле майже не застосовуються.
Таким чином, незважаючи на деякий прогрес в оперативному лікуванні варікоцеле, на сьогоднішній день найбільш доцільними вважаються 2 методики: мікрохірургічна операція Мармара субінгвінальним (нижнім паховим) доступом і операція Іванісевича клубовим доступом. Операція субінгвінальним доступом показана у дуже повних або дуже худих чоловіків (при визначенні ілео-тестикулярного анастомозу) при достовірній відсутності (або лікуванні) інфекцій статевого тракту. В інших випадках, особливо при можливості наявності таких інфекцій, більш показана операція Іванісевича. Застосування косметичного шва і сучасних шовних матеріалів чи шкірного клею (дермо бонд) дозволяє зменшити термін післяопераційного перебування і підвищити косметичний ефект операції.
Тим не менш комплексне лікування двобічного варікоцеле у поєднанні з інфекціями чоловічого статевого шляху є проблемою.
МАТЕРІАЛИ ТАМЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ
На базі ХОКЦУН ім. В.І. Шаповала у 2009.2012 роках обстежено і проліковано 237 пацієнтів з необструктивним безпліддям, у яких було визначено двобічне варікоцеле у поєднанні з інфекціями чоловічого статевого шляху (ІЧСШ).
Хворим виконувався огляд та пальпація калитки (після фізичного навантаження з напруженням м’язів черевного пресу), УЗД калитки у стані спокою та з пробою Васальви, присутність венозного рефлюксу за допомогою УЗД в доплеровському режимі. Перед операцією та декілька разів після неї виконувалася спермограма. У хворих визначали рівень статевих гормонів: тестостерону, ЛГ, ФСГ та присутність ІПСШ.
Серед оперативних методик були обрані праворуч операція Мармара, ліворуч операція Іванісевича або Мармара, що виконувалися одночасно з обох боків або через деякий проміжок часу.
Хворих ми розділили на 4 групи:
1-ша група . 41 пацієнт, якому одночасно проводили операцію Мармара обабіч на 3. 5.й день лікування ІЧСШ.
2-га група . 88 пацієнтів, їм проводили одночасно операцію Мармара праворуч та операцію Іванісевича ліворуч на 3. 5.й день лікування ІЧСШ
3-я група - 53 пацієнти, яким виконували операцію Іванісевича ліворуч під час лікування ІЧСШ, а через 3 тижні виконували операцію Мармара праворуч.
4-та група - 57 пацієнтів, яким виконувалася операція Іванісевича ліворуч, та ендоваскулярна операція праворуч через 7 діб.
РЕЗУЛЬТАТИ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ
У хворих на етапі обстеження, через 1,5 та 3 місяці після операцій проведена спермограма, результати якої представлені в таблиці.
При розгляді таблиці спостерігаємо, що хоча в усіх групах показники фертильності зростають, найкращі результати отримані в 2-ій та 3-ій групах, що відповідно збігається з кількістю зареєстрованих за проміжок спостереження вагітностей (35 з 88 (39,7%) та 29 з 57 (40,3%).
ВИСНОВКИ
1. Операція Мармара є максимально ефектив-при ілео-тестикулярному чи змішаному анастоною та патогенетично обґрунтованою операцією мозах та правобічному варікоцеле.
УКРАЇНСЬКИЙНАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙЖУРНАЛУРОЛОГІВ, АНДРОЛОГІВТАНЕФРОЛОГІВ
2. При двобічному варікоцеле у поєднанні з інфекціями чоловічого статевого шляху найкращий результат отримано у групах, де праворуч варікоцеле оперували за Мармаром, ліворуч за Іванісевичем одночасно чи через деякий проміжок часу.
3. Зважаючи на майже однаковий відсоток пар (39,7% та 40,3%), що завагітніли після операційних методик, можна рекомендувати одночасне легування сім’яних вен праворуч за Мармаром і ліворуч за Іванісевичем на 3.5 день лікування ІЧСШ.