Український
науково-практичний журнал
урологів, андрологів, нефрологів

В.П. Стусь, М.М. Моісеєнко, Н.В. Дубовська

Досвід лікування та віддалені результати лікування стриктур пієлоуретерального сегмента

РЕФЕРАТ

Гідронефроз посідає шосте місце серед захворювань нирок. Його причиною виступає порушення прохідності пієлоуретерального сегмента.

Транспортування сечі по сечоводу відбувається за рахунок послідовного активного скорочення і розслаблення його функціональних відділів - цистоїдів. Спонтанну ритмічну активність ниркової миски і сечоводу забезпечують 2 субпопуляції клітин - атипові гладеньком’язові клітини та клітини, що схожі до клітин Кахаля. При стриктурах пієлоуретерального сегмента спостерігається зменшення кількості цих клітин в ділянці звуження і збільшення їх кількості в проксимальному і дистальному напрямках.

Нами досліджені результати лікування 60 хворих зі стриктурами пієлоуретерального сегмента (ПУС) за період з 2010 до 2015 року в клініці урології ДЗ «Дніпропетровської медичної академії» на базі відділення урології №1 КЗ ДОКЛ ім. І.І. Мечнікова. Пластика пієлоуретерального сегмента була виконана 31 пацієнту, нефректомія - 21 пацієнту, висічення рубльового парусу - пацієнтам, уретероліз - 4 пацієнтам, пункційна нефростомія - 2 пацієнтам.

Віддалені результати лікування були досліджені у пацієнтів, котрим була виконана пластика пієлоуретерального сегмента. У 33,3% був виявлений рецидив стриктури пієлоуретерального сегмента, у 66,7% пацієнтів результати лікування були добрими.

Беручи до уваги результати досліджень, проведених фізіологами, про функціонування пієлоуретерального сегмента (наявність атипових гладеньком’язових клітин, клітин, що схожі на клітини Кахаля) необхідно висікати патологічно змінений пієлоуретеральний сегмент.