В.В. Мрачковський, А.В. Кондратенко, П.Г. Яковлєв, О.В. Шуригіна, В.С. Сакало, А.В. Сакало, Ю.Ю. Куранов, П.М. Салій, Ю.В. Жильчук
Динаміка розвитку онкоурологічної допомоги на прикладі урологічного відділення Київського міського клінічного онкологічного центру
Вступ. Захворюваність на злоякісні пухлини сечостатевої системи в Україні зростає. Згідно з останнім випуском Українського національного канцер-реєстру, у 2012 році захворюваність на рак передміхурової залози збільшилась на 4,7% у порівнянні із попереднім роком, захворюваність на рак нирки зросла на 3,7% (серед чоловіків - на 5,2%), захворюваність на рак сечового міхура - на 2,4% (серед жінок - на 8,3%). Таке зростання показників захворюваності збільшує навантаження на існуючі медичні заклади, що надають спеціалізовану допомогу онкоурологічним хворим, та потребує більш оптимальних методів надання хірургічної допомоги для зменшення травматичності лікування та інвалідизації контингенту хворих.
Мета дослідження: вивчити кількісні та якісні тенденції розвитку хірургічної допомоги, яка надається онкоурологічним хворим у відділенні урології Київського міського клінічного онкологічного центру (КМКОЦ) з огляду на впровадження та застосування органозберігаючих та високотехнологічних методик хірургічного лікування хворих на рак сечостатевої системи.
Матеріали та методи дослідження. Представлені актуальні дані хірургічної активності у відділенні урології КМКОЦ по видах хірургічних втручань за період 2002-2014 рр. Проведено ретроспективний аналіз даних. Для узагальнення даних застосовані методи описової статистики.
Результатити та їх обговорення. Хірургічна активність у відділенні урології КМКОЦ має тенденцію до зростання в кількісному вимірі (рис. 1). Приріст хірургічної активності за до-сліджуваний період за роками склав від - 9% до +20%. Пік активності припав на 2010 рік. Серед оперованих 74-85% пацієнтів складають кияни. На рисунках далі графічно представлена динаміка хірургічної активності в лікуванні хворих онкоурологічними нозологіями.
У лікуванні хворих на рак нирки в урологічному відділенні використовуються всі існуючі види оперативних втручань: нефректомія, резекція нирки, лапароскопічна нефректомія, лапароскопічна резекція нирки, нефректомія з венакаватромб-ектомією з або без апарату штучного кровообігу, резекція нирки при двобічних пухлинах. Графічно динаміка хірургічної активності в лікуванні хворих на рак нирки представлена на рис. 2. Вид- но зростання частки органозберігаючих операцій (резекції нирки) на 18% щороку, та зменшення частки нефректомій, що є віддзеркаленням прагнення до максимального збереження ниркової функції при наявності показань. Частка складних операцій при пухлинній інвазії раку нирки в венозне русло (нефректомія з венакаватромбектомією) демонструє стабільний рівень цієї складної хірургічної патології, для лікування якої потрібна висока хірургічна майстерність та володіння суміжними хірургічними техніками.
Зростання долі лапароскопічних нефректомій (на 40% на рік) у лікуванні раку нирки засвідчує стійку тенденцію впровадження сучасних хірургічних технологій у практику КМКОЦ.
На рис. 3 графічно представлена динаміка хірургічної активності в лікуванні хворих на рак сечового міхура (цистектомія з ортотопічною тонкокишковою пластикою, цистектомія, резек- ція сечового міхура, трансуретральна резекція). Як і при раку нирки, в лікуванні хворих на рак сечового міхура ми віддаємо перевагу органозберігаючим операціям - резекції відкритій або транс- уретральній, про що свідчить динаміка хірургічної активності. При цьому на тлі зменшення кількості відкритих резекцій (-4% щороку), значно більше зростає частка ендоскопічних резекцій сечового міхура (+21% щороку). При неможливості збереження органа, виконуємо радикальну цистекто- мію з ортотопічною тонкокишковою реконструкцією, як найбільш доцільний варіант відведення сечі, або з уретерокутанеостомією. Частота виконання радикальних цистектомій демонструє що-річне зростання оперативної активності.
Для цистектомії з ортотопічною кишковою реконструкцією вона складає +15% (в середньому 17 радикальних цистектомій з кишковою пластикою на рік за досліджуваний пе-ріод), а для цистектомії з нашкірною деривацією складає +6% (у середньому 25 операцій на рік за досліджуваний період).
На рис. 4 графічно представлена динаміка хірургічної активності в лікуванні хворих на рак яєчка (орхофунікулектомія, резекція яєчка, заочеревинна лімфаденектомія). Хірургічна активність у лікуванні хворих на рак яєчка характеризується зростанням як при первинній патології (+5% щороку), так і при метастатичній формі хвороби (+34% щороку). Особливо звертає на себе увагу зростання на 23% щороку частки резекції яєчка, що також віддзеркалює тенденцію органозберігаючого лікування.
На рис. 5 видно, що протягом досліджу-ваного періоду йде значне переважання органозберігаючого підходу в лікуванні хворих на рак статевого прутня. Так, на тлі зменшення частки ампутації статевого прутня (-4,5% щороку), відбувається значне зростання частки органозберігаючого лікування (резекції статевого прутня) на рівні +21% щороку.
Динаміка кількості виконаних оперативних втручань хворим на рак передміхурової залози протягом 2002-2014 рр., згідно з даними, представленими на рис. 6, характеризується стабільним зростанням (+32% щороку) кількості виконаних радикальних простатектомій. Із 2012 року у відділенні урології КМКОЦ почали виконувати радикальну простатектомію ендоскопічним доступом.
Висновки
1. Надання онкоурологічної допомоги в стаціонарі Київського міського клінічного онкологічного центру демонструє тенденцію до зростання частки органозберігаючих хірургічних втручань та зменшення частки органовидальних операцій при таких нозологіях як рак сечового міхура, рак нирки, рак статевого прутня. При раку яєчка відмічається ріст як органозберігаючих, так і органовидальних операцій.
2. Відмічається тенденція до зростання частки складних комбінованих хірургічних втручань, а саме: радикальної цистектомії з ортотопічною кишковою пластикою в модифікації урологічного відділення КМКОЦ при раку сечового міхура, резекції нижньої порожнистої вени з пухлинним тромбом I-IV ступенів розповсюдження при раку нирки, заочеревинної лімфаденектомії з протезуванням магістральних судин при раку яєчка.
3. Застосування лапароскопічної хірургії в урологічному відділенні КМКОЦ характеризується стійким зростанням частки ендоскопічних операцій при раку нирки та раку передміхурової залози.